“Çin-Yunanistan ilişkileri, çifte kazançlı işbirliğinin örneği”

2018-08-28 11:07:49

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile bir araya geldi.

İki bakan, görüşmenin ardından birlikte basının karşısına geçti.

Çin ve Yunanistan'ın Avrasya'nın iki ucunda yer aldığına işaret eden iki bakan, iki ülke arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğunun, işbirliği ve temasların günden güne yoğunlaştığının altını çizdi.

İki bakan, Çin-Yunanistan ikili ilişkilerinin farklı ölçekteki, farklı sistemlere ve farklı kültürlere sahip ülkelerin barış içinde bir arada yaşamaları ve çifte kazanca dayalı işbirliği için başarılı bir örnek olduğunu da söyledi.

Wang ve Kotzias, Çin ve Yunanistan'ın Kuşak ve Yol girişimini iki ülke için ortak bir fırsat olarak gördüğünü ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, yaptığı açıklamada, Çin ve Yunanistan'ın iki önemli misyonun yerine getirilmesi konusunda anlaştığını vurguladı.

İlk olarak, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasını hızlandıracağını belirten Wang, bu kapsamda söz konusu inisiyatifle Yunanistan'ın ulaştırma, enerji ve hizmet kavşağı olma politikasının kenetleneceğini dile getirdi.

Wang, Pire Limanı projesinin hayata geçirileceğini ve Çin-AB Kara ve Deniz Hızlı Taşımacılık Hattı'nın inşasının hızlanacağına da vurgu yaptı.

Wang Yi, ikinci olarak, Çin ve Yunanistan arasındaki kültürel değişimin güçlendirileceğinin, böylece kapsamlı stratejik ortaklık için dostluk zemininin sağlamlaşacağının altını çizdi. Yunanistan'ın başkenti Atina'da gelecek yıl Çin Kültür Merkezi'nin açılacağı bilgisini de veren Wang, Yunanistan'ın da Çin'de bir kültür merkezi açmasını ve Beijing'de yapılacak 2019 Uluslararası Bahçecilik Fuarı'na katılmasını arzuladıklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor