Çin ve Yunanistan'dan Kuşak ve Yol işbirliği vurgusu

2018-08-28 11:07:08

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias arasında dün gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında Kuşak ve Yol'un inşası konusunda yapılacak işbirliği ele alındı.

Wang Yi, başkent Beijing'de dün yapılan görüşmede, belirsizlik ve istikrarsızlıkla dolu uluslararası durumda Çin ve Yunanistan'ın Çin-AB ilişkilerini derinleştirmek için ortak çaba harcaması gerektiğini söyledi. Wang, iki ülkenin çok taraflılıkta ısrarcı olarak tek taraflılığa karşı çıkması, böylece dünyaya daha fazla dinamizm ve istikrar katması gerekliliğinin de altını çizdi.

Çin'in Kuşak ve Yol işbirliği doğrultusunda Yunanistan ile farklı alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade eden Wang, ikili ilişkilerin gelişmesinin yeni olumlu neticeler doğurmasını sağlamayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Kotzias ise görüşmede, Yunanistan'ın Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif destek sağlayacağına, Çin ile ilişkileri daha üst bir seviyeye taşımak için çalışacağına işaret etti.

İki bakan, görüşmenin sonrasında Kuşak ve Yol'un inşasında hükümetler arası işbirliğine dair anlayış muhtırasını imzaladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor