Çin: “Tek Çin” ilkesi pazarlık kozu olamaz

2018-08-27 17:47:53 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile El Salvador Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişki kurulması sürecinde hiçbir sözde “ticaret sorunu” yaşanmadığını açıkladı.

Taiwan'daki Demokratik İlerici Parti'den bir “Yasama Komitesi” üyesi kısa bir süre önce sosyal medyada, El Salvador Cumhuriyeti'nin Çin'le diplomatik ilişki kurmasının nedeninin, Çin'in ana kesiminin ülkeye 27 milyar dolarlık yardım talebini kabul etmesi olduğunu iddia etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü, “Çin ile El Salvador Cumhuriyeti diplomatik ilişkileri ‘Tek Çin' ilkesi temelinde kuruldu. Bu, hem uluslararası yasalara, hem de uluslararası ilişkilerin temel kurallarına uygundur. El Salvador Cumhuriyeti sadece, Birleşmiş Milletler ve dünyadaki diğer 177 ülkenin daha önce yapmış olduğu gibi doğru bir şeyi yaptı. ‘Tek Çin' ilkesi asla pazarlık kozu olamaz ve olmayacak. Aslında, Çin ile El Salvador Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişki kurulması sürecinde, El Salvador Cumhuriyeti hiçbir ekonomik şart ortaya koymadı. Dolayısıyla sözde ‘ticaret sorunu' gibi bir sorun hiç söz konusu olmadı. Bazı insanların ‘para yardımı karşılığında diplomatik ilişki' şeklindeki iddiası tamamen asılsızdır. Bu ifadelerle ancak kendilerini kandırırlar. Bu insanlar sadece kendi kafasından geçenlerle diğerlerinin düşüncelerini yorumluyor.” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor