Çin ve İngiltere ticaret bakanları Beijing'de buluştu

2018-08-26 15:44:24 CRI

Çin ve İngiltere ticaret bakanları, iki ülke arasındaki ekonomik bağları geliştirme sözü verdi.

Çin-İngiltere Ekonomi ve Ticaret Karma Komisyonu 24 Ağustos Cuma günü Beijing'de toplandı. Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan ve İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox konferansa ortaklaşa başkanlık etti.

İki taraf, Çin-İngiltere ekonomik ve ticari ilişkileri, Kuşak ve Yol inşasında işbirliği, Çin-ABD ticaret anlaşmazlığı, Çin Uluslararası İthalat Fuarı ve gelecekte ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin düzenlenmesi gibi konularda fikir alışverişinde bulundu.

Zhong Shan, bu toplantıyla Çin ve İngiltere'nin ticaret, yatırım ve Dünya Ticaret Örgütü gibi alanlardaki işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Fox, yaptığı konuşmada, iki tarafın politika koordinasyonunu güçlendirerek ticaret ve yatırımda yeni büyüme alanları yaratmaları, daha yüksek seviyeli bir ekonomik ve ticari ilişki kurmaları arzusunu dile getirdi.

Fox, serbest ticareti destekleyen ve ticari korumacılığa karşı çıkan İngiltere'nin, Çin ile ABD arasındaki fikir ayrılıklarının müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduğunu dile getirdi.

Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığına değinen Zhong Shan, ticaret savaşının DTÖ kurallarını ciddi şekilde hiçe sayan tek taraflı bir hegemonya davranışı olduğuna dikkat çekti. Zhong Shan, İngiltere'nin onur konuğu olarak Kasım ayında Shanghai'da düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını Çin'in memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

İki taraf ayrıca Kuşak ve Yol kapsamında işbirliğini derinleştirme ve üçüncü piyasalarda işbirliği geliştirme gibi konularda da mutabakat sağladı.

İki bakan, Çin-İngiltere hizmet ticareti çalışma grubu kurulmasıyla ilgili anlayış muhtırasının imzalanmasına da tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor