Çin: Kore Yarımadası'nda tavrımız net ve tutarlı

2018-08-26 15:13:51

Çin: Kore Yarımadası'nda tavrımız net ve tutarlı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili olarak Çin'in tavrının tutarlı ve net olduğunu belirterek, yarımadanın nükleerden arındırılması ve Kuzeydoğu Asya'da uzun vadeli istikrar gerçekleştirilmesi için olumlu rol oynamaya devam edeceklerini açıkladı.

ABD tarafı son günlerde Kore yarımadasındaki gelişmelerle ilgili Çin'in tutumunun değiştiği iddiasını gündeme getirmeye başladı. ABD kaynaklı iddialarda, Çin'in ABD-Kuzey Kore müzakeresini olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün yaptığı konuşmada söz konusu iddiayı değerlendirdi. Sözcü, ABD'nin iddiasının gerçeklere aykırı olduğunu ve sorumsuzluk örneği sayılabileceğini kaydederek, bu konuda Çin'in kaygılı olduğunu belirtti.

Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarı korumak ve müzakere yoluyla sorunu çözmek konusunda ısrarcı olduklarını dile getiren Lu Kang, uzun yıllardır yarımadada nükleer sorunun çözümü için çok çaba harcadıklarını ve önemli rol oynadıklarını ifade etti. Lu Kang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore'yle ilgili kararlarını ciddi şekilde yerine getirdiklerini ve uluslararası toplumun bu katkının farkında olduğunu sözlerine ekledi.

Lu Kang, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin Singapur'da vardığı fikir birliğine uygun olarak siyasi çözüm sürecinin yürütülmesini desteklediklerine işaret etti.

Lu Kang, şunları söyledi:

“İlgili tarafların siyasi çözüm yönünde aktif şekilde teması ve müzakereyi sürdürmesi ve karşılıklı meşru kaygıları dikkate alması gerekiyor. İlgili taraflar kaprisli ve ezici olmak yerine, sürece iyi niyetli ve esnek yaklaşmalıdır. Ancak bu sayede siyasi çözüm sürecinde ilerleme kaydedilebilir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor