Çin-Moğolistan ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolar

2018-08-26 14:36:37

Çin-Moğolistan ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolar

Moğolistan Başbakanı Ukhnaagiin Khürelsükh ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Ulan Batur'da dün bir araya geldi.

Moğolistan Başbakanı, Çin ile Moğolistan'ın yakın komşu ve kapsamlı stratejik ortak olduklarını belirterek, ikili ilişkilerdeki mevcut istikrarlı gelişmenin, dostça komşuluk ilişkilerinde bir modele dönüştüğünü söyledi.

Moğol Başbakan, Tek Çin konusunda güçlü desteklerinin sürdüğünü kaydederek, Taiwan ve Tibet'i Çin'in ayrılmaz parçası olarak gördüklerini vurguladı.

Çin ile aralarında siyasi, ekonomik, dini veya toprak bütünlüğüyle ilgili herhangi bir sorun bulunmadığına dikkati çeken Moğolistan Başbakanı, iki ülke arasındaki işbirliğinin muazzam bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Moğolistan'ın kalkınma hedefi olan Bozkır Yolu'nu, Çin'in Kuşak ve Yol girişimiyle entegre etme sözü verdiklerini belirten Khürelsükh, tarım, enerji, altyapı inşası gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmek istediklerini söyledi.

Moğol tarafı ayrıca Ulan Batur'un atık su işleme tesisinin inşasına sağladığı güçlü katkıdan dolayı Çin'e teşekkür etti, bu tesisin şehrin ekolojik ortamını ve insanların yaşam kalitesini iyileştirdiğini ekledi.

Gelecek yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki tesis edilmesinin 70. yılı, iki taraf bu özel yıl vesilesiyle ikili işbirliğinin geleceğine dair yol haritası saptamak istiyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Moğolistan başbakanıyla yaptığı görüşmede, iki ülkenin dağlar ve nehirlerle birbirine bağlanan komşular olduklarını söyledi.

Moğolistan'ın Tek Çin siyasetine verdiği desteği takdir ettiklerini kaydeden Wang, kendilerinin de Moğolistan'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduklarını kaydetti.

Wang Yi, iki taraf arasında serbest ticaret anlaşmasına varılması için çalışmaların hızlandırılması ve ikili ticaret hacminde 10 milyar dolar hedefine varılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Moğolistan Başbakanı Ukhnaagiin Khürelsükh ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, aynı gün Ulan Batur'da atık su işleme tesisinin açılışına katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor