Çin ile ABD arasında ‘El Salvador' polemiği

2018-08-24 19:59:35 CRI

Orta Amerika ülkesi El Salvador'un Taiwan bölgesiyle tüm ilişkilerini kesip Çin'le diplomatik ilişki kurmasının ardından, ABD bu gelişmeyi “endişe verici” bulduğunu açıkladı.

Beyaz Saray açıklamasında, bu durumun kıtada ekonomiyi ve güvenliği etkileyebileceği iddiasında bulunuldu.

Beyaz Saray açıklamasına yanıt Çin dışişlerinden geldi. Bakanlık sözcüsü Lu Kang, El Salvador'un Tek Çin ilkesi temelinde Çin'le diplomatik ilişki tesis etmesinin rasyonel bir karar olduğunu ve bunun siyasi bir tercih olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

ABD'nin konuyu doğru kavraması gerektiğini vurgulayan sözcü, 21 Ağustos 2018 tarihi öncesinde, Çin'in, aralarında ABD'nin de yer aldığı 25 ülkeyle diplomatik ilişki kurduğunu hatırlattı ve bunun bölgede kalkınma ve ekonomiyi olumlu anlamda etkilediğini söyledi.

Lu Kang, El Salvador'un Birleşmiş Milletler ve diğer 177 ülke gibi “Tek Çin” ilkesini kabul edip Çin'le diplomatik ilişki kurmasının, çağın eğilimine ve uluslararası hukuka uygun olduğuna da işaret etti.

Lu Kang, “Bazı ülkelerin bu konuda gerçek dışı yorumlar yapmaları, El Salvador'un içişlerine yönelik bir müdahale değil midir? Bölgeye müdahale eden kimdir? Cevabı çok açık. Latin Amerika ve Karayip bölgesi, çok kutupluluk ve ekonomik küreselleşme sürecinde yer alan bağımsız ve önemli bir güçtür” diye konuştu.

Lu Kang, bazı kişilerin başka ülkelerin kararlarına saygı göstererek hegemonyacı girişimlerine son vermeleri çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor