Xi Jinping'in aktardığı hikayelere yansıyan Çin-Afrika dostluğu

2018-08-24 19:04:08

Gelişmekte olan ülke konumundaki Çin ve Afrika ülkeleri arasında doğal bir yakınlık söz konusu.

Geçen yüzyılda milli kurtuluş savaşlarında karşılıklı sağlanan destekler, felaketler karşısında gönderilen yardımlar... “İyi dost kötü günde belli olur” Çin-Afrika ilişkisini en iyi tarif eden sözdür.

"Xi'den hikayeler” adlı dizi programda, “İyi dost kötü günde belli olur: Xi Jinping'in aktardığı hikayelerdeki Çin-Afrika dostluğu” başlıklı ikinci bölümü sunuyoruz.

Xi Jinping, cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra Mart 2013'te gerçekleştirdiği ilk yurt dışı gezisinin destinasyonu olarak Afrika'yı seçti. Xi, Kongo Cumhuriyeti Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Çin ve Afrika halkları arasındaki yardımlaşma hakkında bir örnek verdi:

"Nisan 2010'da Çin'in Qinghai eyaletinin Yushu Tibet Özerk İlinde şiddetli bir deprem meydana geldi. Kongo Cumhuriyeti hükümeti felaket bölgesine bir ilkokul yaptırdı. Cumhurbaşkanı De nis Sassou Nguesso, okulun ismini bizzat seçti: Çin-Kongo Dostluk İlkokulu. Bugün felaket bölgesindeki çocuklar geniş kampüste sakin bir ortamda ders çalışabiliyor, oyun sahasında serbestçe koşabiliyorlar. Okulun tüm öğrencileri Cumhurbaşkanı Sassou'ya teşekkürlerini ifade etmek için birlikte bir mektup yazdılar: Kuşlar geniş gökyüzünde daha özgürdür, atlar geniş meralarda daha sağlıklı ve güçlüdür, çiçekler güneş, yağmur ve çiy sayesinde daha güzel olur, bizim yaşamımız da Kongo hükümeti ve halkının yardımı sayesinde güzelleşti...”

Çok sayıda insanın gözünde bir ilkokul inşaatının masrafı bir hükümet için büyük bir şey değil. Ancak nüfusu sadece 3 milyon olan, “ağır borcu olan yoksul bir ülke” konumundaki Kongo Cumhuriyeti için bu hiç de kolay değildi. Cumhurbaşkanı De nis Sassou Nguesso'nun ısrarıyla, Kongo hükümeti, 240 öğrenci kapasiteli modern bir okulun inşasına 16 milyon yuan bağışladı.

Xi Jinping, Kongo Meclisi'ndeki konuşmasında, 3 Çinli göçmenin 12 Kongolu komşusunu kurtardığı bir hikayeyi de paylaştı:

"Sene 2012. Aralık ayında bir gece, Brazzaville kentinde aniden şiddetli yağmur başladı, banliyödeki bazı evleri su bastı. 3 Çinli göçmen tehlikeli bölgeden ayrılacakken, komşularının felaketten haberdar olmadığını anlayınca derhal kendi can güvenliklerini hiçe sayarak sular altındaki evlerine yüzerek döndü. Bu 3 Çinli, çatıyı zorla açarak içeriden 5'i çocuk 12 kişiyi kurtardı. Onların davranışını yerel halk takdirle değerlendirdi.”

Tabii, Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki temaslarda insanların hiç unutmayacağı duygulandırıcı anlar var. Çin halkı, Afrikalı dostların Beijing Olimpiyat Oyunları, Shanghai EXPO'su gibi etkinliklerine sağladığı destek ve katılımlarını, Sichuan eyaletinin Wenchuan ilçesinde meydana gelen şiddetli depremden sonra felaket bölgesine sağladığı yardımları hiç unutmayacaktır. Afrika halkı da Ebola salgınının patlak verdiği anda Çin'in hemen uzattığı yardım elini, Afrika Boynuzu'nda kuraklık yaşanırken Çin'in gönderdiği acil gıda yardımı unutmayacaktır...

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dediği gibi: “Çin ile Afrika arasındaki dostluk uzun geçmişe dayanıyor, bu dostluk uluslararası arenadaki çeşitli sınamalardan geçmiştir, böylece daha değerli bir dostluk ve karşılıklı güven elde edilmiştir.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor