Xi Jinping'den Afrika'da bir balayı hikayesi

2018-08-24 18:50:55 CRI

İyi hikaye anlatmak, siyasetçiler için hep önemli bir meziyet olmuştur. Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderleri bu konuda hep yetenekliydi.

Çin Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, oldukça etkili hikaye anlatma kabiliyetine sahip bir lider. Xi, katıldığı toplantılarda, inceleme gezilerinde, yabancı gazetelere yazdığı makalelerde sürekli hikayelere başvurarak kendisini dinleyenleri duygulandırıyor. Bu tarzın arkasında elbette Xi'nin geleneksel kültürel birikimi yatıyor.

Bugünden itibaren “Xi'den hikayeler” başlıklı bir dizi programa başlıyoruz. İşte ilk hikaye...

Xi Jinping, Mart 2013'te cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra ilk dış gezisinin ilk durağını Tanzanya olarak seçti. Bunu duyan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete'nin ilk tepkisi şu olmuştu: “Kulaklarıma inanamıyorum!”

Xi Jinping, 25 Mart 2013'te Tanzanya'daki Julius Nyerere Uluslararası Konferans Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Afrika'yı seven ve ziyaret etmek isteyen Çinli gençlerin hikayesini anlattı:

“Çinli bir çift, küçüklüğünden beri televizyon programları aracılığıyla Afrika'yla ilgili bilgiler edinmiştir, çift Afrika'ya büyük ilgi duymuştur ve bir gün mutlaka bu kıtayı ziyaret etme hayali kurmuştur. Çift, evlendikten sonra balayı için Tanzanya'ya gelmeyi tercih etmiş. Evlendikten sonraki ilk Sevgililer Günü'nde Tanzanya'ya gelerek buradaki renkli adetlerin tadını çıkarmışlar, Serengeti Milli Parkı'nın güzelliğine doyamamışlar. Afrika'ya gönülden bağlanan çift Çin'e döndükten sonra, Tanzanya'daki gördüklerini bir blogda paylaşır, kısa sürede on binlerce yorum ve mesaj alırlar. Bu hikaye, Çin ve Afrika halklarının doğal bir yakınlığa sahip olduğunu yansıtıyor.”

Xi'nin anlattığı bu hikaye, sıradan Çin vatandaşlarının, Afrika'ya yönelik saf duygularının yansımasıdır.

Xi Jinping'in kendisi de Çin-Afrika dostluğunun önemli bir tanığıdır. Xi, gençliğinde Mao Zedong ve Zhou Enlai gibi eski kuşak Çin liderlerinin Afrika liderleriyle içten dostluklar kurduğunu iyi biliyordu. Xi, tam 9 kez Afrika'yı ziyaret etti.

Xi'nin anlattığı hikaye, Çin ve Afrika halkları arasındaki temasın sürekli güçlendirilmesi halinde dostluğun çok daha ileri boyutlara ulaşacağını gösteriyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor