Moğolistan Devlet Başkanı, Wang Yi'yi kabul etti

2018-08-24 10:22:46 CRI

Moğolistan Devlet Başkanı Khaltma Battulga dün, Ulan Bator'da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Battulga, Çin'de kaydedilen kalkınma başarısını takdirle karşıladıklarını, Çin'in sahip olduğu uluslararası konuma önem verdiklerini ve Çin'le olan ilişkileri daima ülke diplomasisinin önceliği olarak gördüklerini kaydetti.

Gelecek yıl diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 70. yıldönümü olacağını hatırlatan Battulga, Çin'le birlikte kutlama etkinlikleri düzenleyerek, bu vesileyle iki ülke arasındaki dostluğu derinleştirmek ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımak istediklerini ifade etti.

Geniş toprağa ve zengin kaynaklara sahip Moğolistan'ın kalkınma inşasının önemli bir döneminde bulunduğuna dikkat çeken Battulga, Çin'le tarım, hayvancılık, ekonomi, ticaret, turizm ve altyapı tesisleri inşası gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye ve iki ülkenin halklarına yarar sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Wang Yi, Çin ve Moğolistan arasında iyi komşuluk ilişkisi bulunduğuna işaret ederek, Çin'in Moğolistan'ın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini, Moğolistan'ın da Çin'in kendi çekirdek hak ve çıkarlarını korumak için harcadığı çabalara destek vereceğine inandıklarını kaydetti.

Wang, Çin'in diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle Moğolistan'la birlikte ikili ilişkilerin gelecekteki gelişme planını belirlemek istediğini ifade etti.

Moğolistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine ilk destek veren ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesinin ikili işbirliğini derinleştirmek için geniş fırsatlar sağladığını söyledi.

Wang, Kuşak ve Yol çerçevesinde Moğolistan'la her alanı kapsayan bağları güçlendirerek, kültürel temasları ilerletmenin yanı sıra, Çin-Moğolistan-Rusya üçlü işbirliğini hız kesmeden ilerletmeye hazır olduklarına işaret etti.

Wang Yi ayrıca, aynı gün Moğolistan Meclis Başkanı Miyegombo Engkhbold ve Dışişleri Bakanı Damdin Tsogtbaatar ile ayrı ayrı bir araya geldi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor