Avustralya'ya 5G tepkisi: Ayrımcılık yapmayın

2018-08-23 19:54:11 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ve Avustralya işletmeleri arasındaki işbirliğinin iki taraftan işletmeler ve tüketicilerin çıkarlarına uygun olduğuna işaret etti.

Sözcü Lu, Çin'in Avustralya hükümetine ideolojik önyargıları bir kenara bırakarak Çin işletmelerinin Avustralya'daki faaliyetlerine adil rekabet ortamını sağlaması çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Avustralya hükümeti, güvenlik zafiyeti doğuracağı endişesiyle yabancı telekomünikasyon şirketlerinin, ülkedeki 5G ağına girmesine izin vermedi.

Çinli Huawei şirketi de 5G ağına erişim yasağını doğruladı. Şirketten yapılan açıklamada, Huawei'nin 5G'de dünya lideri olduğu, bu kararın tüketicileri büyük hayal kırıklığına uğrattığı belirtildi.

Bu gelişmeyi değerlendiren Çin dışişleri sözcüsü Lu Kang şunları söyledi:

“Avustralya hükümetinin açıklamasından ciddi endişe duymaktayız. Çin hükümeti, Çin işletmelerinin uluslararası kurallar ve yerel kanunlara uyarak dış ekonomik işbirliği geliştirmesini her zaman teşvik etmektedir. Çin ve Avustralya işletmelerinin işbirliği, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayanmaktadır. Avustralya, iki ülkenin işletmelerine kolaylık sağlamalı. Bu, iki ülkenin işletmelerinin ve tüketicilerinin çıkarlarına uygundur. Avustralya hükümeti, çeşitli bahanelerle bu konuda sınırlama koymamalıdır ve ayırımcılık yapmamalıdır.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor