Haber Analiz: Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına karşı nasıl önlemler hazırlıyor?

2018-08-23 16:36:38 CRI

Haber Analiz: Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına karşı nasıl önlemler hazırlıyor?

CRI Haber Merkezi, Yuan Tinglei

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı konuşmada, ABD'nin kısa süre önce Rusya'ya uyguladığı yeni tur yaptırımları “tam ters sonuç verecek anlamsız bir eylem” olarak nitelendirdi. Putin, ABD yönetimine bu politikanın başarısız olacağının farkına varıp, ikili ilişkileri tekrar normal işbirliği yoluna döndürme çağrısı yaptı.

ABD önceki gün Rusya'daki birçok işletmeyi, kuruluşu, bireyi ve gemiyi hedefleyen yeni tur yaptırımları başlatmıştı. Yeni yaptırım tedbirleri uyarınca, söz konusu Rus işletmelerin, kuruluşların ve bireylerin ABD'deki varlıkları donduruldu ve ABD'yle ticaret yapması da yasaklandı. Yaptırım gerekçeleri arasında kötü amaçlı siber girişimler, ABD tarafından yaptırım uygulanan diğer Rus işletmeler ile kuruluşlara yardım ve Kuzey Kore bandralı gemilere rafine yağ ürünleri nakliyesi yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bu ayın başlarında yapılan açıklamada ise, Rusya'nın eski Rus ajanın İngiltere'de zehirlenmesi olayında uluslararası yasalara aykırı hareket ettiğini teyit ettikleri ve “devlet güvenliğine ilişkin hassas ürün ve teknoloji”nin Rusya'ya ihraç edilmesinin yasaklanması gibi yaptırım kararı aldıkları bildirildi.

ABD'nin 21 Ağustos'ta açıkladığı yaptırım önlemleri pek güçlü görünmüyor ancak ABD'nin Rusya'ya uygulamayı planladığı yeni tur büyük çaplı yaptırımların ilk adımı olabilir.

Ekonomistlere göre, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının uzun vadede devamlılığı, Rusya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu en büyük zorluklardan birisi. Uzun süredir devam eden bu zıtlaşmalarda, Rusya ekonomik bakımdan ABD'yle yüz yüze kalma gücüne sahip olmamasına rağmen Putin'in tutumları ve Rusya'nın son zamanlarda aldığı bir dizi önlem, Rus liderin devlet başkanlığı seçiminde sunduğu vaatleri yerine getirmek üzere güçlü tedbirler hazırlamakta olduğu tahmin edilebilir.

Türkiye, İran ve Avrupa'yla etkileşimi güçlendiriyor

ABD Ağustos itibarıyla önce İran'a enerji dışı alanları hedefleyen bir dizi yaptırımı yeniden başlattı, sonra da Türkiye'nin bir Amerikan rahibi salmaması gerekçesiyle Türkiye'ye birçok yaptırım uyguladı.

ABD'nin İran'a yaptırımları tekrar başlatma kararı almasından hemen sonra, Rusya resmi açıklamalarıyla İran'la ekonomik ve ticari işbirliğini savunacağını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 13 Ağustos'ta Ankara'ya giderek, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüştü. İki ülke bu görüşmede, ABD'nin yaptırım girişimlerini eleştirdi ve “ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini engellemeyecek” açıklaması yapıldı.

Öte yandan Putin de yoğun diplomatik temaslarda bulunuyor. Geçen hafta Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl'in düğününe katıldıktan sonra, Berlin yakınlarındaki bir kasabada Almanya Başbakanı Angela Merkel'le üç saatlik basına kapalı bir görüşme yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor