Çin: Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne hazırız

2018-08-22 20:21:06 CRI

Çin: Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne hazırız

2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi, 3-4 Eylül günlerinde Beijing'de düzenlenecek.

Çin ve Afrika liderleri, Beijing'de bir araya gelerek işbirliği imkanları ve gelecekle ilgili konuları ele alacak.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, zirvenin bu yıl Çin tarafından düzenlenen en büyük çaplı ve en fazla yabancı liderin katıldığı diplomatik bir etkinlik olduğunu hatırlattı. Wang Yi, Beijing'in zirveye hazır olduğunu söyledi.

Çin ve Afrika ülkelerinin kararlaştırdığı gündem doğrultusunda, 3 Eylül'de Çin ve Afrika Liderleri ile sanayi ve ticaret çevrelerinden temsilciler arasında üst düzey diyalog toplantısı ile 6. Çin-Afrika İşadamları Konferansı'nın açılış töreni yapılacak. Somut işbirliğine odaklanan bu toplantı, Çin-Afrika işadamlarının kenetlenmeyi güçlendirerek ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmesine platform oluşturacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Afrika ülkelerinin liderleri, diyalog toplantısına katılarak konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında Çin-Afrika ilişkilerine dair yeni düşüncelerini ve yeni işbirliği önlemlerini açıklayacak. Bu yeni önlemler, Çin-Afrika işbirliğinin hızı ve kalitesini artırarak, kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerine yeni dinamikler katacak.

4 Eylül'de düzenlenecek Çin-Afrika Liderleri Yuvarlak Masa Toplantısı'nda Çin ve Afrika liderleri, Çin-Afrika ilişkilerinin gelişmesi ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulunacak.

Toplantıda daha sıkı Çin-Afrika kader ortaklığı oluşturulmasıyla ilgili Beijing Deklarasyonu ve önümüzdeki üç yıl için Çin-Afrika İşbirliği Forumu-Beijing Eylem Planı onaylanacak.

Zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, zirveye katılan yabancı liderlerle ikili görüşmeler yapacak.

Gençlik, yoksulluğun azaltılması ve medya gibi alanlarda işbirliğine dair 14 ayrı oturum ve etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikler, Çin-Afrika işbirliğinin geniş kapsamını ve çeşitliliğini yansıtıyor.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong, zirvenin ana temasının “İşbirliği Yoluyla Ortak Kazanç, El Ele Daha Sıkı Bir Çin-Afrika Kader Ortaklığı” olarak belirlenmesinin, Çin-Afrika işbirliğinin gelişme ihtiyaçlarına ve çağın gelişme trendine uygun olduğuna dikkat çekti. Chen, bu temanın, insanlığın kader ortaklığının kurulmasına örnek oluşturacağını kaydetti.

Chen, Beijing zirvesinin yaratacağı önemli etkilerin Çin-Afrika ilişkilerini aşarak Güney-Güney işbirliği ve uluslararası toplumun Afrika'yla işbirliğine enerji katacağına işaret etti.

Çin zirve sırasında çok sayıda Afrika ülkesiyle Kuşak ve Yol kapsamında işbirliği belgeleri imzalayacak. Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Afrika Birliği'nin 2063 Gündemi ve Afrika ülkelerinin kalkınma hedefleriyle kenetlenmesi, Çin-Afrika işbirliğine yeni ufuklar sunacak.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun kurulmasından bu yana geçen 18 yılda “müzakere, ortak inşa ve paylaşım” ilkelerini izleyerek eşit, somut ve verimli bir işbirliği markası yaratıldığını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor