Çin: Çin-El Salvador ilişkisi doğru değerlendirilmeli

2018-08-22 19:58:31

Çin: Çin-El Salvador ilişkisi doğru değerlendirilmeli

21 Ağustos'ta Çin ve El Salvator dışişleri bakanları Beijing'de ortak bildiriyi imzaladı, böylece iki ülke arasında diplomatik ilişki kuruldu. Foto: Xinhua, Yin Bogu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD'nin Tek Çin ilkesine ve Çin ile arasında imzalanan üç ortak bildiriye uyması gerektiğini belirterek, Çin ile El Salvador arasında kurulan diplomatik ilişkinin doğru değerlendirilmesi çağrısında bulunduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'in “tek taraflı olarak mevcut durumu değiştirdiği” iddiasında bulunarak, El Salvador'un Taiwan'la “diplomatik ilişkiyi” kesmesinden üzüntü duyulduğunu ifade etmişti.

Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, El Salvador'un da diğer 177 Birleşmiş Milletler (BM) ülkesi gibi doğru bir karar verdiğini ve başkalarının buna müdahale etme hakkına sahip olmadığını belirtti.

ABD'nin kendisinin 39 yıl önce Çin'le diplomatik ilişki kurduğunu hatırlatan Lu Kang, ABD yönetiminin, başka egemen ülkelerin Çin'le diplomatik ilişki tesis etmesine engel olmaya çalıştığını, diğer yandan Taiwan bölgesi lideri Tsai Ing-wen'in ABD'de ‘transit ziyaretler' yapmasına göz yumduğunu söyledi. Çinli sözcü, ABD'nin bu haksız tutumuna kararlılıkla karşı çıktıklarına işaret etti.

Çin, bağımsız bir devlet olan El Salvador'un kendi dış siyasetini belirleme gücüne sahip olduğunu savunuyor.

Lu Kang, Çin ile El Salvador'un Tek Çin ilkesi temelinde diplomatik ilişki kurmasının tarihi eğilimlere ve uluslararası duruma uygun olduğunu ve diğer ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesini etkilemediğini dile getirdi.

 Lu Kang ayrıca, Çin-ABD ilişkisine ile Taiwan Boğazı'nın istikrarına zarar vermemek için ABD'nin “Taiwan'ın bağımsızlığı” beklentisi olanlara yanlış mesajlar verip onları yüreklendirmemesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor