Etiyopyalı bakandan Beijing Zirvesi öncesinde açıklama

2018-08-22 09:52:48 CRI

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Meles Alem, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'yle ikili işbirliğinde elde edilen başarıların sağlamlaştırılmasını temenni ettiklerini belirtti.

Meles Alem CRI muhabirine verdiği mülakatta, Çin'in uzun zamandır Afrika'ya sağladığı yardımları takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Alem, “Çin-Afrika işbirliği eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı bir işbirliği modelidir. Afrika ülkelerinin siyasi özgürlüğüne saygı gösteren Çin, Afrika'ya yardım sağlamak için hiçbir şart koşmuyor. Uluslararası arenada son derece büyük siyasi etkiye sahip Çin, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi. Bu nedenle Afrika'nın kalkınmasına büyük yardım sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne dair büyük beklentileri olduğunu vurgulayan Alem, zirvenin ayrıca ikili işbirliğinde elde edilen başarıları sağlamlaştırmasını temenni ettiklerini belirtti.

Alem ayrıca, Çin'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin Çin-Afrika işbirliğinin güçlendirilmesine yardımcı olacağının da altını çizdi.

Çin'in Afrika'nın altyapı tesisleri inşasına yaptığı yatırımların Afrika ülkelerinin kalkınması için son derece büyük önem taşıdığını kaydeden Alem, Afrika'daki altyapı tesislerinin de Çin'in yardımlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çin'in şu anda Etiyopya'daki çeşitli projelere yaptığı yatırım hacminin 4 milyar doları bulduğuna dikkat çeken Alem, Çin'in ayrıca ülkesine teknoloji ve sermaye desteği sağladığını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor