Haber Analiz-Çin-Malezya işbirliğinde yeni bir sayfa açılıyor

2018-08-21 16:33:58 CRI

Zhang Hong, CRI Haber Merkezi

Malezya'nın 93 yaşındaki başbakanı Mahathir Muhammed'in Çin ziyareti sona erdi. Muhammed önderliğindeki muhalif koalisyon seçimi kazandıktan sonra, Batılı basın kuruluşlarında yeni Malezya hükümetinin Çin politikasında büyük değişiklikler yapabileceği yorumları yapılmıştı. Hatta bazı medya organlarında yeni hükümetin Çin politikasının “Çin karşıtı” olacağı ifade edilmişti.

Ancak başbakanlık görevine yeni başlayan Muhammed, ASEAN'a üye olmayan ülkeler arasından ilk ziyaretini Çin'e yaptı. Belli ki, Muhammed Çin'le ilişkileri koparma gibi uygunsuz kararlar vermeyecek.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mahatir Muhammed ile yaptığı görüşmede, yeni Malezya hükümetinin ve Muhammed'in Çin'le ilişkilere verdiği büyük önemi takdirle değerlendirdiklerini dile getirdi.

Xi, özellikle Çin'i gelişme fırsatı olarak gördüklerini ve Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini defalarca açıklayan Muhammed'in, Asya'daki bölgesel işbirliğini hızlandırmak için yaptığı önemli katkıları takdirle karşıladıklarını söyledi. Bu açıklamalar, Çin ile Malezya arasındaki ilişkilerin en önemli dinamosu ve tecrübeli bir siyasetçiye yönelik kıymetli değerlendirmeler olarak yorumlanabilir.

Muhammed, söz konusu ziyaretinin, Çin hükümetine ve Çin halkına Malezya'nın Çin'e yönelik dostane politikasının değişmeyeceğini göstermeyi amaçladığını belirtti.

Çin'in öz gücüyle gerçekleştirdiği mucizevi gelişmelere hayran olduklarını söyleyen Muhammed, Çin'in özellikle sanayi ve ticaret alanlarında kaydettiği büyük başarıları da takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Muhammed, Malezya'nın “Doğu'ya dönük” yeni döneminde Çin'in başarılı deneyimlerinden öğreneceği pek çok konu olduğuna işaret ederek, Çinli işletmeleri Malezya'ya yatırım yapmaya davet etti.

“Malezya, Kuşak ve Yol'a katılmaya hazır”

Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin bölgesel iletişim ve işbirliğini hızlandırmayı hedeflediğinin altını çizen Muhammed, bölgedeki bütün ülkelerin bu inisiyatiften faydalanacağına işaret etti.

Mahathir Muhammed, ülkesinin Kuşak ve Yol inisiyatifini destekleyerek bu projeye etkin şekilde katılmaya hazır olduğunu ve bu katılımın bölgesel kalkınma ile refaha yarar sağlayacağına inandığını ifade etti.

Japonya'da faaliyet gösteren Nomura Securities isimli menkul değerler şirketi tarafından kısa bir süre önce yayınlanan rapora göre, Malezya Kuşak ve Yol inşasından Asya'da en fazla faydalanan dört ekonomiden biri. Malezya, şu ana kadar Kuşak ve Yol kapsamında 34 milyar 200 milyon dolarlık yatırım çekti ve bu miktar Malezya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 10'unu teşkil ediyor. Uzmanlara göre, Çin ile Malezya arasındaki işbirliği Kuşak ve Yol çerçevesinde yeni bir döneme girecek.

Yeni Malezya hükümetinin şu an karşı karşıya bulunduğu en büyük tehdit büyük mali baskı. Yeni hükümetin iktidara geçtikten sonra yaptığı bir incelemenin sonucuna göre, devletin borcu 251 milyar dolara ulaştı. Bu rakam ülkenin GSYH'nın yüzde 80,3'üne denk geliyor. Döviz rezervi ise, 31 Temmuz gününe kadar ancak 104 milyar 500 milyon dolarlık seviyeye döndü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor