ABD'den yeni tur “301. madde soruşturması”

2018-08-21 10:11:38 CRI

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından düzenlenen, toplam değeri 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere ek tarife uygulamasına ilişkin açık oturum dün başladı.


Söz konusu oturum, ABD'nin nihai tarife listesinin hazırlanması ve genel vergi oranının yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltilmesi kararlarına referans sağlamayı amaçlıyor.


Oturuma katılan çok sayıda ABD'li işletme ve sanayi derneklerinin yaptığı yazılı açıklamada, ek tarife getirilecek ithal Çin ürünlerinin bu kadar geniş kapsamlı olmasının ABD'li tüketicilerin günlük giderlerini arttıracağı görüşüne yer verildi.


Bunun yanı sıra hem kalitesi, hem de miktarı bakımından Çin ürünlerinin yerini alabilecek tedarikçilerin zor bulunmasından dolayı, ek tarifenin ABD'li işletmelere ve özellikle de küresel tedarik zincirine bağlı kalan orta ve küçük işletmelere ciddi zarar vereceği ifade edildi.


ABD Ticaret Odası'nın ifadesinde ise, tarifenin zararlarının ABD'li tüketiciler ile işletmelere ve ülke ekonomisine yayılacağına dikkat çekilerek, ABD ve Çin hükümetlerine ciddi görüşme yapma çağrısında bulunuldu.


Altı çalışma günü boyunca sürecek oturuma 350'den fazla işletme ve sanayi derneklerinden temsilcilerin katılması bekleniyor.


Söz konusu oturum, daha önce ağırlıklı şekilde kimyasal ürünlere, endüstriyel yedek parçalara ve bazı elektronik gereçlere yönelik düzenlenen iki oturumdan farklı olarak, toplam değeri 200 milyar ABD dolarını bulan tarife listesi, mobilya, araba puseti ve hediyelik eşya gibi çeşitli tüketim mallarını kapsıyor.


Reuters'te kısa süre önce yer alan bir haberde, söz konusu tarife uygulamasının mumdan tabutta kadar ABD'li tüketicilerin her çeşit günlük tüketim harcamalarını arttıracağı kaydedilmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor