“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”, işbirliğinin simgesi

2018-08-21 10:02:26 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün öğleden sonra Pakistanlı mevkidaşı İmran Han'la telefon görüşmesi yaptı.


Pakistan Başbakanlığı'na seçilen İmran Han'ı tebrik eden Li, Pakistan'ın Çin'in her koşulda stratejik işbirliği ortağı olduğunu, iki ülkenin her zaman birbirine eşit davrandığını ve karşılıklı destek verdiğini vurguladı.


Li, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında Pakistan'a gerçekleştirdiği başarılı ziyaretin, ikili ilişkilerin gelişmesini büyük ölçüde ilerlettiğine işaret etti.


Yeni dönemde Pakistan'ın devlet güvenliği, istikrar ve kalkınmayı savunmak için göstereceği çabayı destekleyeceklerini belirten Li, Pakistan'la üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, işbirliğini derinleştirmeye, önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümü güçlendirmeye ve iki ülkenin ortak kalkınmasını ilerletmenin yanı sıra, bölge barışı ve refahına da katkıda bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun yeni dönemde Çin ile Pakistan arasındaki işbirliğini simgeleyen bir proje olduğuna işaret eden Li, Başbakan İmran Han'ın Koridor projesine yönelik kararlı desteğini takdirle karşıladıklarını ve iki tarafın Koridor'un geleceğini bilimsel yöntemlerle planlanmasını beklediklerini kaydetti.


Li, Çin'in Pakistan'la çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendireceğine işaret eden Li, Pakistan'dan daha fazla kaliteli ürün ithal ederek ticaret dengesini ve iki ülke halklarına daha fazla fayda sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.


Pakistan Başbakanı İmran Han ise, Pakistan halkının Çin halkına büyük yakınlık duyduğunu, çünkü en zor zamanlarında Çin'in hep Pakistan'ın yanında durduğunu hatırlattı.


Pakistan yeni hükümetinin Çin'le eskiye göre daha güçlü ilişkiler geliştirmeye hazır olduğunu vurgulayan Han, Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru'nun Pakistan'a yeni gelişme fırsatları getirdiğini ve Pakistan'ın Koridor inşasını hızlandırmaya devam edeceğini söyledi.


Han ayrıca, Çin'in Pakistan'daki gerek çalışan vatandaşlarının gerek yürüttüğü projelerinin güvenliğinin sağlanması için de en sıkı tedbirlerin alınacağının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor