Xi Jinping-Mahathir Muhammed görüşmesinde işbirliği vurgusu

2018-08-20 21:14:57

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevinde Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Malezya'nın yeni hükümeti ve başbakan Mahathir Muhammed'ın Çin'le ilişkilere büyük önem vermesinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Xi, Mahathir'in Çin'i kalkınma fırsatı olarak gören ve Kuşak ve Yol inisiyatifine destek veren açıklamalarını övgüyle karşıladığını belirtti.

Xi Jinping Çin ile Malezya arasındaki ilişkilerin önemli bir tarihi konumda bulunduğuna dikkat çekerek, Çin'in iki ayrı 'yüzyıllık hedefi' için çaba sarf ederken Malezya'nın “Yeni Malezya” inşasını başlattığını hatırlattı. Xi, iki ülkenin stratejik iletişimini güçlendirerek ikili ilişkileri yeni düzeye taşımak ve Asya'nın kalkınması ve dünyanın ilerlemesine güç katmak istediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, Malezya'nın Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin kuruluşundan sonra Çin'le resmi ilişki kuran ilk ASEAN ülkesi olduğunu kaydederek yeni dönemde iki ülkenin birlikte yapabileceği icraatlar konusunda büyük potansiyele sahip olduklarını savundu.

Xi Jinping, iki ülkenin Çin-ASEAN işbirliğini daha yüksek düzeye taşımak, Doğu Asya'da ekonomi topluluğu inşasını hızlandırmak, Güney-Güney işbirliğine güç katmak, gelişmekte olan ülkelerin temsil kabiliyetini yükseltmek, tek taraflılık ve ticari korumacılığa kararlılıkla karşı çıkmak gerektiğinin altını çizdi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, bu ziyaretiyle Malezya'nın Çin'e dostluk politikasının değişmediğini göstermek istediklerini belirtti. Çin'in çok etkili bir ülke olduğunu ve Malezya'nın en büyük ticaret ortağı haline geldiğini kaydeden Mahathir Muhammed, Çin'in tarihte hiçbir zaman Malezya'yı işgal girişiminde bulunmadığını ve Çin'in bugünkü gelişmesinin Malezya için bir tehdit oluşturmadığın vurguladı.

Mahathir Muhammed, Kuşak ve Yol inisiyatifine katılacaklarını ve bu girişimin bölgesel kalkınma ve refahın gerçekleştirilmesine yararlı olacağına inandıklarını ifade etti.

Görüşmeye Çinli liderler Li Zhanshu, Yang Jiechi, Wang Yi ve He Lifeng gibi üst düzey isimler de katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor