Çin ve Malezya başbakanları Beijing'de bir araya geldi

2018-08-20 20:14:26
r_1358864_2018082020142232605700.jpg

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Beijing'de Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'le bir araya geldi.

Çin, 93 yaşındaki Mahathir'in göreve başlamasından sonra ziyaret ettiği ASEAN dışındaki ilk ülke oldu. Yeni dönemde Çin-Malezya ilişkisinin nasıl şekilleneceği dünyanın merak konusu. Bu nedenle Mahathir'in Çin temasları dikkatle izleniyor.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında iki başbakan, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için çaba harcayacaklarını belirtti.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini Malezya'nın kalkınma stratejisiyle daha iyi şekilde kenetlemek arzusunda olduğunu dile getirdi. Li, Çin-Malezya Sanayi Parkı inşasını hızlandırmaya, ekonomik ve ticari yatırım, tarım, balıkçılık, ulaştırma gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti. Ayrıca karşılıklı yatırımın artırılmasını ve elverişli ticaret ortamı yaratılmasını teşvik edeceklerini söyledi.

Malezya'yla yaptıkları ticaretin miktarını artırmaya çalışacaklarını kaydeden Li Keqiang, Malezya'dan Çin piyasasının ihtiyaç duyduğu ürünlerin ihracatını da artıracaklarını sözlerine ekledi.

Li Keqiang, tek taraflılık ve ticari korumacılığın kendini gösterdiği şu günlerde, Çin'in Malezya dahil ASEAN ülkeleriyle birlikte çaba harcayıp, çok taraflılığı ve serbest ticareti korumayı, Doğu Asya Ekonomik Topluluğu inşasını hızlandırmayı, bölgesel barış, istikrar ve refaha katkıda bulunmayı arzuladığını vurguladı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Çin'e dostluk politikasını uygulamaya devam edeceklerini, ziyareti vesilesiyle karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Mahathir Muhammed, 17 Ağustos'ta Hangzhou kentinde Alibaba ve Geely gibi Çin şirketlerine yaptığı ziyaretleri hatırlatarak, Çin'den çok şeyleri öğrenebileceklerini söyledi. Mahathir, Çin'le işbirliğinin güçlendirilmesinden faydalanacaklarına inandığını dile getirdi.

Malezya Başbakanı, Çin şirketlerinin yatırımlarını olumlu karşıladıklarını, turizm, inovayson, ar-ge gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmek istediklerini ve Kuşak ve Yol girişimine desteklerinin tam olduğunu söyledi.

Görüşmenin ardından iki başbakan bir dizi işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor