Haber Analiz-Çin piyasasının çekici gücü nereden geliyor?

2018-08-20 16:49:41 CRI

*Dr. Li Fuyi

Haber Analiz-Çin piyasasının çekici gücü nereden geliyor?

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'in çektiği yabancı yatırımlarla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı bir rapor yayınladı.

Raporda yer alan son verilere göre, Çin'de yeni kurulan yabancı işletmelerin sayısı bu yılın ilk 7 ayında 35 bin 239'u bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99,1 arttı. Aynı dönemde fiilen kullanılan yabancı sermaye miktarı ise, 496 milyar 710 milyon yuanı bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 yükseldi.

Miktar açısından bakıldığında Çin'in çektiği yabancı sermeyede istikrarlı gelişme eğilimi görülürken, daha önemlisi çekilen yabancı sermayenin kalitesinde ve istikrarında da artış görüldü.

Bakanlığın verilerine göre, yılın ilk 7 ayında Çin'in yüksek bilim ve teknoloji sektöründe fiilen kullanılan yabancı sermaye miktarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5'lik bir artış kaydedildi. Bu yatırımlar kapsamında elektronik ve telekomünikasyon donanımı imalat sektörü, bilgisayar ve ofis donanımları imalat sektörü ile tıbbi ekipman imalatı sanayisinde ayrı ayrı yüzde 40,3; 63,7 ve 149,2 oranlarında artış görüldü.

Çin'in çektiği yabancı sermayede görülen yapısal iyileşmenin, Çin ekonomisinin kaliteli gelişimini hızlandıracağı aşikar.

Yabancı sermayenin artış noktasına bakıldığında ise, Çin'deki pilot serbest ticaret bölgeleri ve ülkenin batı kesimi, yabancı sermayenin yeni “akış bölgesi” haline geldi. 11 pilot serbest ticaret bölgesinde yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı, 5 bin 186 olurken, fiilen kullanılan yabancı sermaye miktarı da 65 milyar 840 milyon yuanı bularak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Öte yandan, ülkenin batı kesiminde fiilen kullanılan yabancı sermeye miktarı da 31 milyar 910 milyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 yükseldi.

Yatırım kaynağı açısından, İngiltere yüzde 86,1'lik artış oranıyla ilk sırada yer alırken, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin Çin'e yaptığı yatırımlarda da yüzde 29,8'lik bir yükseliş yaşandı.

ABD'nin ticari savaş başlattığı ve uluslararası ekonomik durumun karmaşık olduğu böyle kritik bir dönemde Çin, yabancı sermaye çekme konusunda yine güzel bir karne verdi. Peki bunun nedenleri neler olabilir?

Birinci, Çin'deki ticaret ortamının sürekli olarak iyileştirilmesi ve yatırım kısıtlamalarının azalması bu konudaki en büyük etkenlerden biri. Çin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OCED) belirlediği yatırım kısıtlayıcı endekste 2015 yılından bu yana dört sıra düştü. Bu da Çin'deki yatırım ortamının düzeltildiğinin bir göstergesi.

Çin'in Haziran'da yayınladığı “Negatif Liste” olarak bilinen “2018 Yabancı Sermaye Yatırımlarının Piyasaya Giriş İzinleri Özel Yönetim Tedbiri”nde yer alan maddelerin sayısı 63'ten 48'e düştü. Böylece başta finans, kaynak ve tarım alanları olmak üzere üç ana endüstride yabancı sermaye yatırımlarına piyasaya giriş izni kapsamlı olarak gevşetildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor