ABD basınından Çin-ABD ticaret istişaresine yoğun ilgi

2018-08-20 10:53:33 CRI

ABD'nin başkenti Washington'da kısa süre sonra yapılacak Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari sorunlara ilişkin istişare, ABD basınının yoğun ilgisini çekti.

ABD basınında yer alan görüşlerde, ülkenin çeşitli kesimlerinin ABD ile Çin'in ekonomik ve ticari ilişkilerinin istikrara kavuşması yönündeki beklentileri kaydedildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından 16 Ağustos'ta yapılan açıklamada, ABD'nin daveti üzerine Çin Ticaret Bakan Yardımcısı ve Uluslararası Ticaret Görüşmeleri Temsilci Yardımcısı Wang Shouwen'in başkanlığındaki heyetin kısa süre içinde ABD'yi ziyaret edeceği duyurulmuştu. Açıklamada, Çin heyetinin, ABD Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığındaki heyetle her iki tarafı ilgilendiren ekonomik ve ticari sorunlar üzerinde istişarede bulunacağı belirtilmişti.

Bakanlığın açıklamasından bu yana geçen süre içerisinde birçok ABD'li basın kuruluşu, Çin ve ABD arasında ekonomik ve ticari görüşmelerin yeniden başlatılmasının piyasaya getirdiği güvene yer verdi.

Consumer News And Business Channel'de (CNBC) yer alan haberde, Dow Jones endüstriyel ortalamasının 17 Ağustos'ta 110.59 puan artarak, 25669,32 puanla kapandığına dikkat çekildi. Haberde, aynı gün Standard&Poor's 500 hisse senedi endeksinin de yüzde 0,3 yükselerek, 2850,13 puana çıktığına vurgu yapıldı.

CNBC'nin haberinde ayrıca, yatırım analistlerinin açıklamalarına yer verilerek, ABD ve Çin arasındaki ticari çatışma tansiyonunun önümüzdeki birkaç ay içinde düşürülebilmesi durumunda piyasanın iyiye gideceğine, çünkü ABD-Çin ekonomik ve ticari ilişkilerinin gidişatının öteden beri yatırımcıların en büyük kaygılardan biri olduğuna işaret edildi.

The Washington Post gazetesinde yer alan bir analizde ise, ithal çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergi uygulamasının başlatılmasının ve ABD yönetiminin uyguladığı tek taraflı ticaret politikalarının ticaret ortaklarının kaygılarına neden olduğu kaydedildi.

Haberde, birçok ABD'li ekonomistin de ABD yönetiminin Çin'in ürünlerine büyük oranda ek vergi uygulamasını eleştirerek, söz konusu girişimin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerde gerilime yol açtığı görüşünde bulunduğuna işaret edildi.

The Hill gazetesi de, ABD'li düşünce kuruluşu Brooking Enstitüsü'nden kıdemli araştırmacı ve Çin sorunu uzmanı David Dollar imzalı bir makaleye yer verdi.

Makalede, Çin-ABD ekonomik ve ticari sorunlarına ilişkin istişarelerin sorunsuz bir şekilde yapılmasını olumsuz etkileyen en büyük engellerden birinin, ABD yönetiminin ticaret açığına verdiği aşırı önem olduğu ifade edildi.

Makalede ayrıca, ABD yönetiminin şu anda Çin'e karşı uyguladığı korumacılık politikasının ABD'li işletmelerin yurtiçindeki ve yurtdışındaki piyasa paylarına zarar vereceğinin ve küresel değer zincirinde dalgalanmaya yol açacağının altı çizildi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor