“Beyaz Saray, Çin-ABD ticari ilişkilerine akılcı yaklaşmalı”

2018-08-19 16:48:47

ABD'li uzmanlar, yakın tarihte yapılması öngörülen Çin ile ABD arasındaki yeni tur ticari ve ekonomik istişareler öncesinde Beyaz Saray'ı halkın sesine kulak vermeye çağırdı.

Washington yönetiminin ABD ile Çin arasındaki ticari dengesizliğe akılcı şekilde yaklaşması gerektiğini düşünen uzmanlar, ABD'nin çok taraflı mekanizmalardan ayrılarak uluslararası kuralları yeniden yazma girişiminin küresel krize yol açtığı kanısında...

New York Üniversitesi'nden Profesör Ann Lee, ABD hükümetinin Çin'e ticaret savaşı açma ısrarının çok tehlikeli bir adım olduğunu belirtti. Ekonomi ve finans alanlarında uzman olan Ann Lee, ABD'nin başlattığı ticaret savaşının temel olarak kendi siyasi ve güvenlik hedeflerine hizmet ettiğini söyledi. Ann Lee, şöyle konuştu: (SES-1)

“Bana kalırsa, ABD hükümetinin açtığı ticaret savaşı, ticaretteki dengesizlik sorununu çözmeyi amaçlamıyor. ABD hükümeti, Çin'den çok sayıda mantıksız talepte bulundu ve Beijing'in bunları reddetmesi sonrasında Çin'i karalamaya çalıştı. ABD, ticaret savaşını Çin'i kışkırtacak bir silâh olarak kullanıyor. Nihayetinde, bu ABD'nin siyasi ve güvenlik amaçlarına hizmet ediyor.”

Ticaret çevreleri karşı çıkıyor

ABD hükümetinin, ulusal güvenlik bahanesiyle Çin menşeli ürünlere ek vergi tedbirleri uyguladığını ve Çin'in ABD'deki yatırımlarını engellediğini hatırlatan Prof. Ann Lee, bunun Amerikan ticaret çevrelerinin de görmek istemediği bir gelişme olduğunu, ancak bu çevrelerin itirazlarının Beyaz Saray'ın kararlarını etkilemeye yetmediğini dile getirdi.

Prof. Ann Lee, bu konudaki görüşlerini şöyle aktardı:

“Çok sayıda ABD'li işletme ve birey, ticaret savaşı nedeniyle ekonomik kayıplara uğradı. ABD'deki yatırım ve ticaret ortamı da giderek kötüleşti. Ancak ticaret çevrelerinin talepleri ABD hükümeti üzerinde küçük bir etkiye sahip. ABD hükümetinin, ulusal güvenlik bahanesiyle bir dizi hukuki düzenleme yapması da esasen ülkedeki ticaret özgürlüğünü istediği şekilde yönlendirmeyi hedefliyor.”

“Medya, konuyu hiçbir zaman nesnel olarak ele almadı”

Prof. Ann Lee, ayrıca Amerikan akademi çevrelerinden de ticaret savaşı karşıtı çok sayıda ses çıktığını, ancak bu kişilerin basında nadiren yer bulabildiklerini, bu yüzden de halkı bu konuda doğru şekilde yönlendiremediklerini söyledi.

Ann Lee, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD'deki akademi çevreleri ve diğer çevrelerden ticaret savaşına karşı çıkan seslerin ABD basınında yer bulmaları çok zor. ABD medya kuruluşları, Washington yönetiminin Çin'e karşı ticaret savaşı açma politikasını hiçbir zaman nesnel şekilde ele almadı, aksine bunu kışkırtmakla meşgul.”

“Dünyadaki kuralları yeniden yazmak istiyor”

ABD yönetiminin “Önce Amerika” vurgusunun, çok taraflılıktan vazgeçerek tek taraflılığa kayma anlamı taşıdığına işaret eden Prof. Ann Lee, Washington'un diğer ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkileri ele alırken serbest ticareti bir kenara bırakarak korumacılığa başvurduğunu ifade etti.

Ann Lee, bu gelişmelerden kendisi de dâhil ABD'li birçok aydının derin kaygı duyduğunu dile getirdi.

“ABD, bir dizi çok taraflılık mekanizmasından geri çekilerek, daha önce verdiği taahhütleri yerine getirmedi. ABD, sadece çok taraflı kuruluşlardan çekiliyor gibi görünse de aslında bu girişimleriyle dünyadaki kuralları yeniden yazmayı istediğini gösteriyor. Açıkça söylemek gerekirse, mevcut durum ABD'deki birçok kişiyi de korkutuyor, gelişmelerin ekonomide resesyona ve depresyona yol açabileceğini düşündürüyor. Mevcut atmosferden küresel ticaret olumsuz etkilenirken, ülkedeki milliyetçilik eğilimleri de güçleniyor. Ancak ABD yönetimi, anlaşmazlıkları akılcı şekilde çözmek yerine, küresel kalkınmayı yeni bir çerçeve içine hapsetmeyi istiyor.”

Prof. Ann Lee, bazı ABD'li bilim insanlarının, Washington'un küresel düzenin altını oymaya devam etmesi durumunda, nihayetinde insanlığı bir ölüm kalım krizine sürükleyeceğini dahi düşündüklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor