Çin'den Pentagon'un raporuna tepki

2018-08-18 19:19:20

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pentagon'un Çin'in askerî ve güvenlik faaliyetleriyle ilgili yayımladığı rapora tepki göstererek, Washington'u yaptığı uygunsuz yorumlara son vermeye çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı tarafından dün yayımlanan "2018 Çin Halk Cumhuriyeti'ne İlişkin Askerî ve Güvenlik Alanındaki Gelişmeler Raporu"nu değerlendirdi.

Sözcü, gerçekleri görmezden gelerek Çin'in toprakları üzerindeki egemenliğini ve ulusal güvenliğini korumak için aldığı tedbirleri uygunsuzca eleştiren rapora şiddetle karşı çıktıklarını belirtti.

Sözcü Lu Kang, Çin'in daima dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcısı ve uluslararası düzenin koruyucusu olduğuna dikkat çekti.

“Çin'in ulusal savunmasını güçlendirme çabaları bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumayı amaçlamaktadır” diyen sözcü, egemen bir devletin meşru haklarını kullanmanın tamamen haklı ve tartışılamaz olduğunun da altını çizdi.

Washington'u Soğuk Savaş zihniyetini ve çağ dışı kalmış sıfır toplamlı oyun yaklaşımını terk etmeye çağıran sözcü, ABD'den Çin'in stratejik niyetlerine ve askerî gelişmesine karşı tarafsız ve makul bir tutum benimsemesini, sorumsuzca raporlar yayımlamayı bırakarak iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkilerin istikrarlı gelişimini sürdürmek için somut çabalar harcamasını istediklerini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor