Çin: ABD'nin “Çin askerî tehdidi” iddiaları asılsız

2018-08-18 16:15:07

Çin Savunma Bakanlığı, ABD'nin Çin'in savunma ve güvenlik alanındaki faaliyetleriyle ilgili iddialarına tepki gösterdi.

ABD Savunma Bakanlığı, dün “2018 Çin Halk Cumhuriyeti'ne İlişkin Askerî ve Güvenlik Alanındaki Gelişmeler Raporu”nu yayımladı. Raporda, sözde “Çin askerî tehdidine” dikkat çekilirken, Taiwan Boğazı'nın iki yakasındaki siyasi duruma dair bazı değerlendirmelerde bulunuldu.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çin ordusunun söz konusu rapora kararlılıkla karşı çıkarak, ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu açıkladı.

Wu Qian, Çin'in barışçı kalkınma yolunda şaşmadan ilerlediğine ve savunma niteliğindeki askerî stratejilerini sürdürdüğünü kaydetti.

Çin'in daima dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcısı ve uluslararası düzenin koruyucusu olduğuna dikkat çeken sözcü, Çin ordusunun son yıllarda barış koruma, deniz taşımacılığını koruma ve doğal afetlerle mücadele gibi alanlarda küresel yardım misyonlarına aktif şekilde katıldığını, olanakları dâhilinde tüm küresel sorumluluklarını üstlendiğini söyledi.

Çin'in katkı ve çabalarının uluslararası toplumda da övgüyle karşılandığına dikkat çeken Wu Qian, orduda reform, silâhların geliştirilmesi ve internet ortamındaki becerilerini yükseltme konularında harcadığı çabaların adil ve makul olduğuna, ABD'nin raporundaki eleştirilerin dayanıksız olduğuna vurgu yaptı.

Taiwan'ın Çin'in bölünmez bir parçası olduğuna dikkat çeken sözcü, ABD'nin Tek Çin politikası ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye bağlı kalarak, soruna rasyonel bir şekilde yaklaşması gerektiğini belirtti.

Sözcü Wu Qian, Çin'in ulusal egemenliği ile toprak bütünlüğünü koruma konusunda tam güven ve beceriye sahip olduğunun da altını çizdi.

ABD'nin deniz taşımacılığı serbestisi adı altında Güney Çin Denizi'ne yoğun şekilde savaş uçakları ve gemileri gönderdiğine, Çin'in egemenliğini kışkırtmaya çalıştığına dikkat çeken sözcü, ABD'nin bu suretle bölgede barış ve istikrar için gerçek bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Wu Qian, Pentagon'un her yıl Çin'in askerî ve güvenlik faaliyetleriyle ilgili hazırladığı raporun, karşılıklı siyasi güveni zedelediği gibi, iki tarafın ortak çıkarlarına zarar getirdiğini vurguladı.

Çinli sözcü, Washington'a Soğuk Savaş zihniyetini terk etme, Çin'in savunma yapılanmasına objektif şekilde yaklaşma, böylece iki ordu arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve rasyonel şekilde gelişmesini koruma çağrısı yaptı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor