Çin: Türkiye, ekonomik sıkıntıları aşabilecek kabiliyette

2018-08-17 21:02:51

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, “Türkiye'nin ekonomideki geçici zorlukların üstesinden gelecek kabiliyette olduğuna inanıyoruz” denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün yaptığı açıklamada, son dönemde bozulan ABD-Türkiye ilişkilerini ve Türk lirasının yaşadığı değer kaybının uluslararası piyasalarda yaşattığı endişeleri Çin'in nasıl değerlendirdiği hakkında bilgi verdi.

Sözcü Lu Kang, Çin'in son dönemde Türkiye'nin ekonomisindeki ve dış ilişkilerindeki yeni eğilimleri yakından izlediğini belirterek, “Türkiye, önemli bir yükselen piyasa ülkesi. Türkiye'nin istikrar ve kalkınmasını koruması, bölgesel barış ve istikrara da faydalı” dedi.

Sözcü, Çin'in Türkiye'nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelecek kabiliyette olduğuna inandığını ve anlaşmazlıkların ilgili taraflarca diyalog yoluyla çözülmesini umduğunu belirtti.

Çinli sözcü, son günlerde basında çıkan, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) ile Türkiye arasında 3,8 milyar dolarlık finansman işbirliği anlaşması imzalandığına dair haberlerle ilgili olarak ise “Çin, Türkiye ile ekonomik, ticari ve finansal işbirliğine öteden beri büyük önem atfetmektedir ve iki taraftan şirketlerin serbest piyasa ilkeleri doğrultusunda işbirliği projeleri imzalamasını desteklemektedir” şeklinde yanıtladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor