Çin'in gelişme fırsatları, tüm dünyadan yatırımcı ve iş adamlarına açık

2018-08-16 21:03:38

Çin, kısa süre önce temmuz ayına dair başlıca ekonomik verileri açıkladı. Buna göre, temmuzda dış ticaret geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,5 oranında artarak 2 trilyon 602 milyar 800 milyon yuana ulaştı. Dış ticaretteki artış hızı haziran ayına kıyasla 8,2 puan yükseldi. Temmuz ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artarak 1 trilyon 389 milyar 900 milyon yuana ulaşırken, ihracat artışı hazirana göre 3 puan arttı. Çin'in temmuz ayındaki ithalatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,9 artarak 1 trilyon 212 milyar 900 milyon yuana çıktı. İthalat artışı hazirandaki artışın 14,9 puan üzerinde kaydedildi. Temmuz ayındaki ticaret fazlası ise 177 milyar yuan olarak kayıtlara geçti. Bu miktar ise haziran ayına göre 83 milyar 900 milyon yuan azaldı.

Çin'in dış ticaretinin büyümesinde görülen hızlanma ile ticaret fazlasında kaydedilen düşüş, ülkenin dışa açılma tedbirlerinin dünyaya daha fazla kazanç getirdiğini gösteriyor. Nitekim Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Dünya Ekonomik Forumu 2017 Yıllık Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Çin'in gelişmesinin dünya için bir fırsat olduğuna işaret ederek, Çinlilerin diğer ülkelerin gelişmesine kıskançlık beslemeyeceğini, farklı ülkelerin Çin'deki hızlı kalkınma fırsatlarından faydalanmalarını olumlu karşıladıklarını kaydetmişti.

Xi Jinping'in Bo'ao Asya Forumu 2018 Yıllık Toplantısı'nda yeni tur dışa açılma tedbirlerini açıklamasından sonra çeşitli alanları ilgilendiren bu tedbirler yoğun bir şekilde hayata geçirilmeye başlandı. Xi'nin dışa açılma taahhütleri etkin bir şekilde gerçeğe dönüştü.

Çin'den dünyaya iki müjde

Bu yılın ikinci yarısında Çin dünyaya iki müjde verdi. İlk olarak, yıl sonu itibarıyla Shanghai-Londra borsa bağlantısı yürürlüğe girecek ve sermaye piyasasının dışa açılması artırılacak.

İkinci olarak ise Çin, Shanghai'de yapılacak ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı ile küresel ticaret ortaklarına daha büyük pazar ve ticaret platformu sunacak ve piyasada yeni talepler doğacak.

Shanghai Borsası ve Londra Borsası hisse senedi piyasaları arasında kapsamlı bağlantı kurulması, dünyanın en büyük yeni yükselen piyasası ile en eski ve olgun piyasası arasındaki bağlantının sadece ilk adımı. Bu adımın atılmasıyla Çin'deki menkul kıymetler piyasasının uluslararasılaşması ve hukuki açıdan gelişmesi yükseleceği gibi, İngiliz şirketlerin Çin sermaye piyasasına açılmasına da büyük fırsat sağlanacak. Küresel yatırımcılar da bu bağlantı aracılığıyla uygun sermaye desteği alabilecek ve böylece üçüncü tarafların piyasalarındaki işbirliği fırsatları artacak.

Çin Başbakanı Li Keqiang da kısa süre önce İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin yıl içerisinde Shanghai-Londra borsa bağlantısının açılmasından doğan fırsatları değerlendirerek, yeni işbirliği noktalarını genişletmesi, böylece çifte kazanca daha iyi ulaşması gerektiğini vurgulamıştı.     

Hiç şüphesiz, iki borsanın kenetlenmesi, Çin sermaye piyasasının dışa açılmasındaki yeni bir başlangıç niteliğinde. Çin, bunun öncesinde de Shanghai Vadeli İşlemler Borsası'nda ilk kez yabancı yatırımcılara açık olarak vadeli ham petrol işlemlerini başlattı. Çin'in bazı A tipi hisse senetleri, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ne de dâhil edildi. Bunun yanı sıra, Çin'deki menkul kıymetler ve fon şirketlerindeki yabancı sermaye payının ilk kez yüzde 51 olmasına izin verildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor