Çin'in Washington Büyükelçisi: Çin, dışa açılmayı sürdürecek

2018-08-15 18:43:31

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin'in uluslararası topluma kapılarını açmayı sürdüreceğini açıkladı.

Büyükelçi Cui, önceki gün ABD'nin Kentucky Valisi Matt Bevin tarafından onuruna verilen karşılama yemeğinde, “Kapalı kapılar ardında kendimizi geliştiremeyiz. Kapılarımızı daha da açmalı ve diğer ülkelerle bilhassa da ABD gibi ülkelerle işbirliği yollarını aramalıyız” diye konuştu.

Çin-ABD ilişkilerinin sıfır toplamlı oyun olmadığına işaret eden Cui, mevcut ticari sorunların ciddiyetle ve etkili bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Büyükelçi Cui, birçok uzun vadeli ortak çıkara sahip olan Çin ve ABD'nin önünde işbirliğinin dışında başka bir seçenek bulunmadığını dile getirdi.

Cui Tiankai, yemekte hazır bulunan Kentucky eyaletinden yetkililere ve iş çevrelerinden temsilcilere hitaben yaptığı konuşmada, iki ülke arasında eyalet, kent ve ilçe düzeylerinde süren ilişkilere tam güven beslediğini kaydetti.

Kentucky Valisi Matt Bevin de konuşmasında Washington'un bazı ticari politikalarının ikili ilişkilerde belirsizlikler yarattığını kabul ederek, eyalet düzeyinde yabancı yatırımlara güvence sağlamak için çalışma sözü verdi.

Bevin, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'in birbirine ihtiyaç duyduğunu ve ticari anlaşmazlıkları eninde sonunda çözüleceğine inandığını dile getirdi.

Matt Bevin, ayrıca eyaletin Çin'e ihracat fırsatlarını artırmak amacıyla Shanghai'da kasım ayında düzenlenecek ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na da katılacaklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor