Çin'den Kim-Moon görüşmesiyle ilgili açıklama

2018-08-15 11:47:35

Çin'den Kim-Moon görüşmesiyle ilgili açıklama


Kuzey-Güney Kore liderleri 26 Mayıs'ta Panmunjom'un Kuzey Kore tarafında görüştü, Renminwang, FOTO

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) liderlerinin Eylül ayında yeniden görüşecek olmalarını Çin'in olumlu karşıladığını belirtti.

Sözcü bugün düzenlenen basın toplantısında, “Görüşme kararını olumlu karşılıyoruz ve iki tarafın harcadığı çabaları takdirle değerlendiriyoruz” ifadesinde bulundu.

Sözcü, Kore Yarımadası'nın komşusu olarak Çin'in, iki taraf arasındaki diyalogun sürdürülerek Panmunjom Deklarasyonu'nun yerine getirilmesini takdir ettiğini belirtti. Lu Kang, uzlaşmanın ilerlemesini memnuniyetle izlediklerini ve Çin'in sürece olan desteğinin devam edeceğini dile getirdi.

Sözcü, “Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin Pyongyang görüşmesinin pürüzsüz şekilde yapılmasını ve olumlu sonuçlar alınmasını bekliyoruz. Bunun, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına ve nükleer sorunun siyasi çözümüne yardımcı olabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından verilen habere göre, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında 13 Ağustos'ta yapılan üst düzey görüşmede, Eylül ayında Pyongyang'da liderler zirvesi yapılması kararlaştırıldı.

Pyongyang zirvesi öngörülen tarihte yapılabilirse, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in arasındaki üçüncü görüşme olacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor