ABD'nin PV koruma önlemine Çin'den tepki

2018-08-15 10:59:41

ABD'nin PV koruma önlemine Çin'den tepki

Çin, ABD'nin fotovoltaik (PV) koruma ve yenilenebilir enerji sübvansiyon önlemlerine ilişkin olarak Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) anlaşmazlık çözüm prosedürünü resmen başlattı.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, ABD'nin aldığı tedbirlerin Çin'in ticari çıkarlarına ciddi şekilde zarar verdiğini kaydederek, DTÖ çözüm mekanizmasına başvurmanın meşru bir yol olduğunu ve gerek kendi hak ve çıkarlarını gerekse çok taraflı ticaret kurallarını savunmak için bunun gerekli bir önlem olduğunu açıkladı.

Sözcü, ABD'nin daha önce ithal PV ürünlerine küresel koruma tedbirleri aldığında, maksimum yüzde 30'luk ek gümrük vergisi uyguladığına dikkat çekti. ABD'nin bu önlemlerinin, esas ve yöntem olarak DTÖ Koruma Önlemleri Anlaşması'na aykırı olduğu savunuluyor.

ABD kendi ürettiği PV gibi yenilenebilir enerji ürünleri için ek sübvansiyon uygularken, bu girişimin ithal ikame sübvansiyonu oluşturduğundan ve ulusal muamele yükümlülüğüne aykırı olduğundan şüpheleniliyor.

Çinli sözcü, ABD'nin sübvansiyon politikasının yenilenebilir enerji sektörüne haksız rekabet avantajı sağladığını ve Çin'in yenilenebilir enerji şirketlerinin meşru hak ve çıkarlarına zarar verdiğini ifade etti.

Sözcü, ABD'nin bahsi geçen ihlallerinin, PV ve benzeri ürünlerde uluslararası piyasayı bozduğunu kaydederek, ABD'nin DTÖ kurallarına saygı göstererek, yanlış uygulamalardan vazgeçmesini, böylece ilgili alanda ticaretin normal bir raya oturmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor