Çin'den ABD'ye tepki

2018-08-14 19:43:32

Çin'in ABD'nin 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'ndaki (NDAA) Çin ile ilgili maddelere kararlılıkla karşı çıktığı açıklandı.

ABD Kongresi'nin “2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı”, kısa süre önce Başkan Donald Trump'un imzasıyla yasalaştı.

Yasada, Çin'e yönelik tüm hükümetlerce izlenecek bir Çin stratejisi saptanması ve Çin'in “Taiwan ordusuna” donanım desteğinin güçlendirilmesine dair değerlendirme raporu ile plan hazırlanması gibi maddeler yer alıyor.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, “Yasanın Çin hakkındaki maddelerinde Soğuk Savaş zihniyeti bulunuyor, Çin ile ABD arasında cepheleşmeye vurgu yapılıyor, Çin'in iç işlerine karışılıyor, Tek Çin ilkesi ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiri ihlal edilerek iki ordu arasındaki ilişkilerin gelişme ortamı bozulduğu gibi, Çin-ABD arasındaki karşılıklı güven ve işbirliği de zedeleniyor” dedi.

Sözcü Wu, “Çin ordusu, buna kararlılıkla karşı çıkıyor ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulundu. Taiwan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Herhangi bir ülkenin, Taiwan ile resmî temaslarda bulunmasına ve askerî ilişkiler kurmasına kesinlikle karşıyız. Hiç kimsenin, herhangi bir zamanda ve herhangi bir biçimde Taiwan'ı Çin'den koparmasına kesinlikle izin vermeyiz” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor