Analiz: Yabancı yatırımcı Çin'e neden güven duysun?

2018-08-14 16:38:27

Analiz: Yabancı yatırımcı Çin'e neden güven duysun?

Profesör Cheng Dawei,

Çin Renmin Üniversitesi Ekonomi Enstitüsü,

Çin Devlet Kalkınma ve Strateji Araştırma Enstitüsü

ABD, Mart ayında ticari soruşturma raporunu yayınlayıp Çin'le ticaret savaşını başlatmadan sadece bir ay önce, Çin'deki ABD Ticaret Odası bir rapor yayımlamıştı. Raporda yer alan veriler oldukça dikkat çekiciydi: 2017 yılında ABD işletmelerinin yüzde 73'ü Çin'de büyük kazanç elde etti, ABD işletmelerinin yüzde 74'ü Çin'deki yatırımlarını artırmayı planlıyordu, bu oran son yıllarda en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Ticaret Odası'na üye şirketlerin yüzde 60'ı, Çin'i önde gelen üç yatırım ülkesinden biri olarak görüyordu...

Ankete katılan işletmelerden yüzde 46'sı, önümüzdeki 3 yılda Çin piyasasının çok daha fazla yabancı sermeye çekeceğini öngörürken, yüzde 62'si ise, geçen 5 yılda Çin hükümetinin siyaset ve iletişim alanında şeffaflığı belli ölçüde artırdığı kanaatindeydi. Uzun lafın kısası, Çin'de faaliyet gösteren Amerikan işletmeleri hallerinden memnundu.

Çin Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, yılın ilk yarısında Çin'de yeni kurulan yabancı işletmelerin sayısı 29 bin 591'i bularak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 96,6 arttı. Fiili olarak kullanılan yabancı sermaye hacmi 68 milyar 320 milyon doları bularak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,1 yükseldi. Bu yatırımın başlıca kaynak ülkelerinden olan ABD'nin Çin'deki fiili yatırım hacmi geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29,1 büyüdü.

Ticaret savaşının etkilerinin, belli bir süre geçtikten sonra kendini göstereceği savunuluyor. Yine de bu veriler, ticaret savaşının olumsuz etkiler yaratması beklentileri karşısında, yabancı yatırımcının Çin'e halen güvenle baktığını gösteriyor.

Bu konuda Çin'e olan güven 5 unsurdan kaynaklanıyor:

Birincisi, Çin'de üretim ve tüketimin birlikte gelişmesini sağlayan fırsatlar bulunuyor. Tahminlere göre, 2030 yılında dünyada orta sınıf nüfusu 4 milyar 900 milyonu bulacak, bunun üçte ikisi Asya bölgesinde, büyük çoğunluğuysa Çin'de yaşıyor olacak. Üretim ve tüketimin birlikte gelişmesinde, Çin piyasasının dışa açık yapısı da etkili. Çin piyasasının dışa açılması, daha fazla çok uluslu işletmeyi Çin'de ticaret yapmaya çekecek. Çin, tüketim devi olarak dünyanın ekonomik büyümesine katkıda bulunacak, teknolojik devrimin beraberinde getirdiği yaşam tarzına paralel olarak, yeni orta sınıfın yeni ürünleri kabullenme oranı yükselecek.

Çin'deki Japonya Ticaret Odası'nın yayımlandığı 2018 Çin Ekonomisi ve Japon İşletmeleri Değerlendirme Raporu'na göre, Japon işletmelerinin robot ve yedek parça sektörlerinde Çin'e yatırımı belli ölçüde yükseldi, hizmet ve perakende gibi sektörlerde yatırım da sürekli olarak artıyor. Japon işletmelerinin geçmişte ihracata dayalı faaliyetleri artık Çin'de iç satış modeline dönmüş durumda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor