"Yabancı medya Xinjiang'daki terörle mücadele tedbirlerini maksatlı olarak karalıyor”

2018-08-14 16:25:00

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde uyguladığı terörle ve suçla mücadele tedbirlerini bazı yabancı medya organlarının maksatlı olarak karaladığını kaydetti.

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Çin'in bu konuda ilgili sözleşmeyi uygulama raporunu inceliyor. Bazı medya organları, bu konuyla ilgili olarak yaptıkları haberlerde, Çin'in bölgedeki tedbirlerini suçlayıcı ifadeler kullandı.

Lu Kang, bu iddialara karşı bugün yaptığı açıklamada, Çin heyetinin konuyla ilgili BM komitesine detaylı bilgiler aktardığını belirterek, Çin hükümetinin çabalarının komite tarafından takdirle değerlendirildiğini kaydetti.

Lu Kang, “Bazı Çin karşıtı güçler, siyasi amaçla Çin'e asılsız suçlamalarda bulunuyor. Bazı yabancı medya kuruluşları da gerçekleri çarpıtarak bunları haberleştiriyor ve Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terör ve suçla mücadele tedbirlerini maksatlı olarak karalıyor” ifadesini kullandı.

Xinjiang halkının genel durumunun istikrarlı ve ekonomik büyüme eğiliminin olumlu seyrettiğine, etnik grupların uyum içinde bir arada yaşadığına işaret eden sözcü, gerçekleri çarpıtan ve karalayan tüm girişimlerin sonuçsuz kalacağını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor