Çin: Irk ayrımcılığına karşı BM ile işbirliğine hazırız

2018-08-14 10:39:31 CRI

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi'nin, Çin'in Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesini yerine getirmesiyle ilgili raporu gözden geçirme ve diyalog toplantısı Cenevre'de düzenleniyor.

Çin hükümet heyeti dün bu toplantıda yaptığı açıklamada, bazı örgütlerin sunduğu doğrulanmamış malzemeleri, az sayıda komite üyesinin güvenilir bilgiler olarak görmesinin yakından izlendiğini belirtti.

Çin hükümet heyeti başkan yardımcısı ve Çin Dışişleri Bakanlığı Antlaşma ve Hukuk Bölümü Başkanı Xu Hong, toplantıda yaptığı konuşmada, BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi'nin pek çok üyesinin, Çin'in sözleşmeyi yerine getirmek için gösterdiği çabaları olumlu değerlendirerek yapıcı görüşler sunduklarını kaydetti.

Xu Hong, Çin'in egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne açık şekilde kasteden örgütlerin komiteye sunduğu raporların, siyasi niyetler taşıdığını ve gerçeklere aykırı mahiyette olduğunu söyledi.

Xu Hong, komitenin rolüne önem verdiklerini ve komiteyle diyalogu etkin şekilde yürüterek sözleşmenin gerekliliklerini yerine getireceklerini söyledi. Xu ayrıca, bu tip diyalogların, BM Tüzüğü'nde belirlenen, devletlerin egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarına saygı çerçevesinde yürütülmesinin önemine dikkat çekerek, komitenin kendisine sunulan belgeleri dikkatle gözden geçirerek objektif ve adil bir kanıya varması arzusunda olduklarını belirtti.

Xu ayrıca, Çin hükümetinin 2016-2020 Ulusal İnsan Hakları Hareket Planı'nı uygulamakta olduğunu, bu plan üzerinde yapılan değerlendirmelerde, azınlık etnik gruplarla ilgili çeşitli endekslerde iyileşme görüldüğüne dikkat çekti.

Çin'deki azınlık etnik gruplarının siyasete katılım haklarının güvence altına alındığına işaret eden Xu, Çin Ulusal Halk Meclisi temsilcileri ve Çin Halk siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi üyeleri arasında Çin'de yaşayan bütün 55 azınlık etnik gruptan üyeler yer aldığını vurguladı.

Çin'de azınlık etnik grupların toplu olarak yaşadıkları bölgelerde ekonomik ve sosyal gelişmelerin hızlı şekilde ilerlediği bildirildi. Xu, 2017 yılında, azınlık etnik grupların toplu olarak yaşadıkları 8 bölgede sabit kıymetlere gerçekleştirilen yatırımın 8,8 milyar yuanı geçerek, önceki yıla göre yüzde 11,8 yükseldiğini söyledi.

Eğitim konusuna değinen Xu, Çin'de azınlık etnik gruplar için eğitim kampanyasının hızla geliştiğini, bazı bölgelerde 15 yıllık ücretsiz eğitim verildiğini ifade etti.

Azınlık etnik grupların kültürlerinin geleceğe aktarılması ve korunması çalışmasının da her geçen gün güçlendiğini dile getiren Xu, şu ana kadar, etnik gruplara ait 14 projenin UNESCO Maddi Olmayan Kültür Mirasları Listesi'ne, 479 projenin ise ulusal düzeyde Maddi Olmayan Kültür Mirasları Listesi'ne dahil edildiğinin altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor