“Xinjiang'da sosyal istikrar olmadan hiçbir şey başarıya ulaşamaz”

2018-08-14 10:27:17 CRI

Xinjiang Tıp Üniversitesi Rektörü Kessel Abdukeram, etnik gruplar arasında dayanışma olmadan Xinjiang'da sosyal istikrarın tesis edilemeyeceğini, sosyal istikrar olmadan da diğer hiçbir şeyin başaralı olmayacağını belirtti.

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi dün Cenevre'de Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesi'nin yerine getirilmesine ilişkin raporu gözden geçirme ve diyalog toplantısı düzenledi.

Toplantıya katılan Çin heyeti üyelerinden biri olan Kessel Abdukeram, son yıllarda Xinjiang'da barış ve istikrarın korunmasının yanı sıra ekonomik büyümede ve sosyal çalışmalarda kapsamlı ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

2017'de Xinjiang bölgesinin ağırladığı turist sayısının 2016'ya göre yüzde 32,4 artarak 107 milyona ulaştığı bildirildi.

Xinjianglı bilim adamı çarpıcı veriler açıkladı

Bir sağlık ve eğitim çalışanı olarak Kessel Abdukeram aşağıdaki verileri de açıkladı.

1949-2017'de Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde ölüm oranı binde 20,82'den binde 4,26'ya düştü. Hamile kadınların ölüm oranı 100 binde 1200'den 100 binde 31,74'e düşerken, bebeklerin ölüm oranı binde 400'den binde 14,95'e geriledi.

Her on bin kişi başına düşen hastanedeki yatak sayısı 60,3 olurken, bu sayı ülkenin ortalama seviyesinin üstünde. Ortalama ömür 30 yıldan 72,35 yıla yükseldi. 1978'de yoksul nüfus 5 milyon 320 bin iken 2017'de 1 milyon 434 bine indi. 2020'ye kadar bölgede yoksulluğun tamamen kaldırılması bekleniyor.

Eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Kessel Abdukeram, Xinjiang'ın 9 yıllık zorunlu eğitim kapsamında olduğunu belirterek, Aralık 2017'den itibaren kreşten liseye kadar 15 yıllık ücretsiz eğitimin gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Kessel Abdukeram, söz konusu verilerin, Xinjiang'da yaşayan vatandaşlara somut kazanımlar sunduğunu, dolayısıyla vatandaşların gün geçtikçe kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissettiklerini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor