“Reform ve dışa açılma Çin'e yeni bir kalkınma alanı yarattı”

2018-08-12 15:11:47 CRI

Çin'in resmi yayın organı Xinhua Haber Ajansı'nda yayınlanan makalede, reform ve dışa açılma sürecinin Çin'e yeni bir kalkınma alanı yarattığı ifade edildi.


“Reform ve dışa açılma daha geniş bir dünya sağlar” başlıklı makale şu şekilde:


Reform ve dışa açılma politikalarının uygulanmasıyla, düşünceleri kısıtlayan zincir kırıldı ve kalkınmayı engelleyen çitler yok edildi. Çin, ilerlemek için yeni yollar keşfederken, ayrıca yeni bir kalkınma alanı da yarattı. Hem uzun geçmişe, hem de genç sosyalizme sahip Çin, ümitlerle ve canlılıkla dolu yeni bir dünya kucaklıyor.


Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, söz konusu süreci, “Reform ve dışa açılma, hem çağdaş Çin'in kaderini belirleyen, hem de 'İki 100 Yıllık' hedeflere ulaşılması ve Çin ulusunun yeniden canlanmasını gerçekleştirmek için alınan kritik bir tedbir” olarak tanımlıyor.


Xi'nin “kritik bir tedir” ifadesi, ÇKP üyeleri ile milyonlarca Çin halkının reform ve dışa açılma anlayışını derinlemesine yansıtıyor. Ayrıca, çağdaş Çin'in, reform ve dışa açılma politikalarını ilerletme konusundaki kararlılığını da gösteriyor.


Reform ve dışa açılma politikası sayesinde Çin'de devasa değişiklikler yaşandı. Yarı kapalı bir ülkeden kapsamlı olarak dışa açılan bir ülke haline gelen Çin, şu an artık dünyanın en büyük ihracat ülkesi, ikinci ithalat ülkesi ve dünya ekonomisinin en önemli ve istikrarlı itici gücü konumunda. Çin'in dünya ekonomisine katkı oranı ise son birkaç yıldır yüzde 30'u aşıyor.


Çin, Batılı gelişmiş ülkelerin yüzlerce yılda gerçekleştirdiği modernizasyon sürecini çok daha kısa bir sürede tamamladı. Çağın gerisinde kalmaktan, çağın önderi olacak kadar tarihi atılımlar kaydeden Çin, ulusun yeniden canlanması gibi yüce hedeflere tarihteki herhangi bir dönemden daha yakın.


Reform ve dışa açılma politikası Çin'e nasıl bu kadar büyük değişiklikler getirebilir?


Çünkü bu politika, tarihin ilerleyişinin kurallarına ve çağın gelişme akımına uygun olarak yapılan bir tercih. Tarih, reform ve dışa açılmanın, devleti güçlendiren ve halkı zenginleştiren, daima devam edilmesi gereken doğru bir yol olduğunu ve bu yol kararlılıkla izlendiği sürece muhakkak güzel yarınlar yaratılacağını kanıtladı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor