Li Keqiang ve Abe'den karşılıklı kutlama

2018-08-12 14:56:13 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, iki ülke arasında imzalanan Barış ve Dostluk Antlaşması'nın 40. yıldönümü vesilesiyle birbirlerine kutlama mesajı gönderdi.


Çin Başbakanı Li Keqiang mesajında, 40 sene önce iki ülkenin eski kuşak liderleri ve siyasetçilerinin Barış ve Dostluk Antlaşması imzalama kararı verdiklerini, Çin-Japonya Ortak Açıklaması'ndaki çeşitli maddelerin de hukuki şekilde beyan edildiğini belirtti.


40 sene boyunca Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerde çarpıcı gelişmelerin kaydedildiğini belirten Li, bu durumun iki ülke halklarına fayda sağlamanın yanı sıra, bölge ve dünya refah ve istikrarına da katkıda bulunduğuna işaret etti.


Li, bu yılın Mayıs ayında Japonya'da düzenlenen 7. Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti Liderler Toplantısı'na katılmasıyla birlikte ayrıca Japonya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesini hızlandırdığına dikkat çekti.


Li, Çin'in Japonya'yla birlikte tarihten ders alarak geleceğe yönelik bir ruhla ve iki ülke arasında imzalanan dört siyasi belgede belirlenen çeşitli maddelere göre davranmak istediğini belirtti.


Li, son olarak da Japonya'yla siyasi esasları savunmaya, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye, fikir ayrılıklarını en uygun şekilde kontrol etmeye, ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ilerletmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise mesajında, 40 sene önce Japonya ve Çin'in eski liderlerinin iki ülke arasındaki ilişkilere uzun vadeli yön veren barış ve dostluk ruhunu, antlaşmaya yansıttıklarına işaret etti.


Abe, bunun ardından iki ülkenin bu temelde el ele vererek, iki ülke arasında siyaset, ekonomi, kültür ve personel iletişimi gibi alanlardaki ilişkilerde somut ilerlemeler kaydedilmesini sağladığını da dile getirdi.


Hem Japonya hem Çin'in bölge ve dünya barışı ile refahından sorumlu olduğunu vurgulayan Abe, iki tarafın işbirliğini derinleştirerek, uluslararası toplumun karşı karşıya bulunduğu çeşitli sorunların çözülmesine katkı yapmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti.


Çin Başbakanı Li Keqiang'ın bu Mayıs ayında Japonya'ya yaptığı resmi ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Abe, bu sene içinde Çin'i ziyaret ederek, ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye taşınmasını umduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor