Çinlileri taşıyan bir konvoy Pakistan'da saldırıya uğradı

2018-08-12 11:03:21 CRI

Çinli vatandaşları taşıyan bir konvoyun, Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletine bağlı Dalbandin bölgesinde intihar saldırısına uğraması sonucu, üç Çinli ve üç yerli güvenlik personeli yaralandı.

Yerel basında yer alan habere göre, dün sabah bir Çin şirketinde çalışan görevlileri taşıyan bir konvoy, Dalbandin'deki havalimanına giderken saldırıya uğradı. Bir saldırganın konvoy yakınlarındaki patlayıcı maddeleri infilak ettirmesi sonucu, bir otobüs hasar görürken, otobüsteki üç Çinli ve üç yerli güvenlik personeli yaralandı.

Çin'in Karaçi Başkonsolosluğu tarafından verilen bilgiye göre, konvoyda bulunan toplam 18 Çinli vatandaş uçakla Karaçi'ye getirildi. Hafif yaralanan üç kişinin de sağlık durumu iyi .

Pakistan'daki Çin Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, saldırı şiddetle kınandı ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunuldu. Çin Büyükelçiliği ve Karaçi Başkonsolosluğu, Pakistan'dan olay hakkında soruşturma yaparak, saldırganı en ağır şekilde cezalandırmasını ve Pakistan'daki Çinli kuruluşlar ile vatandaşların güvenliğini sağlamak üzere önlem almasını istedi.

“Belucistan Kurtuluş Ordusu” isimli bir örgüt ise, internet üzerinden yaptığı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de, sosyal medyada yaptığı açıklamada saldırıyı şiddetle kınadı. Sözcü ayrıca, Pakistan'ın bunun gibi “terör eylemleri”nden hiç korkmadığını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor