Haber Analiz: Çinli firmalar, ticaret savaşını fırsata dönüştürecek

2018-08-10 11:55:27

(Kaynak: CRI Haber Merkezi, Yazar: Wang Shanshan)

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı son dönemde giderek tırmandı. ABD'nin Çin menşeli ürünlere yönelik uyguladığı ek gümrük vergisi, başta Çin'in yarı iletken endüstrisi gibi ileri teknolojiye dayalı sektörler olmak üzere farklı sektörleri hedef alıyor.

Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nda bulunan Çin'in önde gelen yarı iletken imalatçıları, son gelişmelerin, kendi çekirdek teknolojilerini geliştirmelerinin aciliyetini ortaya koyduğunu, ticaret savaşı krizini fırsata dönüştürecek güvene sahip olduklarını ifade ettiler.

ABD yönetimi, 50 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürüne ek gümrük vergisi uyguladı. Buna Çin'den de güçlü misillemeler geldi. Washington, bunu izleyen süreçte ise 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürüne ek gümrük vergisi getirme tehdidinde bulundu. 250 milyar dolarlık bu listede LED aydınlatma ürünleri de yer alıyor.

Çin'in Jiangxi eyaletinde bulunan Nanchang İleri Teknoloji Bölgesi, ülkedeki ilk yarı iletken aydınlatma sektörü üssü olarak biliniyor. Bölgede faaliyet gösteren Latticepower şirketi, Çin'in en büyük ışık yayan diyot (LED) çipi tedarikçisi.

Latticepower CEO'su Wang Min, ABD'nin getirdiği tarife bariyerinin şirketin satışlarında azami yüzde 5'lik bir etki yaratacağını söyledi. Wang, sözlerine şöyle devam etti:

“Ticaret savaşı bizi sadece kısıtlı bir derecede etkiliyor. Kendi patentli ürünlerimiz var, dolayısıyla da etkisi görece küçük olacak. Ayrıca, ürünlerimizi tüm dünyaya ihraç ediyoruz; ABD ise ihracatımızda küçük bir yer tutuyor. Karşı tedbir olarak ise diğer ülkelere ihracatımızı artırmalı, pazarlarımızı genişletmeli ve iç piyasadaki talebi artırmalıyız.”

“Vergiler, ABD'li tüketicilerim omuzlarına yükleniyor”

Yarı iletken bileşenleri ve parçaları üreten şirketlere imalat ekipmanları sağlayan Nanchang AMEC Şirketi'nin Genel Müdürü Ji Hua ise Çin'in aydınlatma sektörünün büyük avantajlara sahip olduğunu ve küresel bir endüstriyel küme oluşturduğunu belirtti.

Dünyadaki LED ürünlerinin yüzde 85'inin üretiminin ve montajının Çin'de yapıldığına dikkat çeken Ji Hua, ABD için kısa vadede alternatif ürünler bulmanın zor olduğunu kaydetti.

“Tarifelerin etkilerinin ne kadar olacağını söylemek hâlâ çok güç. Zira Çin'in üretim maliyeti alanında büyük avantajları olduğu aşikâr. ABD'nin LED ürünlerinin imalatını yurt içinde gerçekleştirme ihtimali çok düşük. Bu durumda, Çin'e getirilen ek gümrük vergileri, esasen Amerikalı tüketicilerin omuzlarına yükleniyor.”

“Çekirdek teknolojilerde dışa bağımlılık sonlandırılmalı”

Çin'in Anhui eyaletinin Chizhou kentinde bulunan Anxin Elektronik ve Teknoloji Şirketi CEO'su Wang Liangen, ticaret savaşının etkilerini önlemek için, şirketin yarı iletken malzemelerin ithalat kaynaklarını zenginleştirdiğini duyurdu.

Wang Liangen, sözlerine şöyle devam etti:

“Yarı iletken ürünlerin ana malzemesi yüksek saflıktaki monokristalin silikondur. Monokristalin silikon Çin'de üretilebilir, ancak üretim için gerekli malzeme olan yüksek saflıktaki polikristalin silikonda tamamen ithalata bağımlıyız. Malzemelerimizin çoğu Almanya ve Japonya'dan alınıyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor