Li Keqiang, BM 73. Dönem Genel Kurul Başkanı ile görüştü

2018-08-09 10:11:11

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Çin'in ünlü tatil beldesi Beidaihe'de BM 73. Dönem Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa ile bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede Çin'in BM'nin çalışmalarını sürekli desteklediğini ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında BM Genel Merkezi'ne başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Çin'in BM'nin otoritesini kararlılıkla koruduğuna ve örgütün uluslararası meselelerdeki merkezi rolünü desteklediğine dikkat çeken Li Keqiang, Çin'in BM'nin siyaset, ekonomi, barış koruma ve kalkınma gibi alanlardaki çalışmalarına aktif şekilde katıldığını söyledi.

Başbakan Li, ülkesinin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeyi sürdürerek, dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcısı ve uluslararası düzenin koruyucusu olmaya devam edeceğini vurguladı.

Li Keqiang, “Mevcut uluslararası durumda çok taraflı bir dünyaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Tüm ülkeler, kurala dayalı uluslararası düzeni korumalı, BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerine uymalı ve anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla çözmede ısrar etmeli” diye konuştu.

Bunun yanında, tüm ülkeleri Dünya Ticaret Örgütü'nün temel kurallarına sadık kalmaya, serbest ticaret sistemini desteklemeye ve ticaret ve yatırım kolaylığını artırmaya çağıran Başbakan Li, uluslararası ilişkilerde demokratikleşmenin ve hukukun üstünlüğünün ilerletilmesi, korumacılığa karşı çıkılması yönünde ortak adımlar atılması çağrısında da bulundu.

Espinosa ise görüşmede BM'nin Çin ile ilişkilere büyük önem verdiğine işaret ederek, genel kurul başkanı seçildikten sonraki ilk ziyaretini Çin'e yapmasının, Çin'in çok taraflılığın güçlendirilmesindeki mühim rolüne ve BM'nin çalışmalarına sağladığı muazzam katkılara atfettikleri önemi yansıttığını dile getirdi.

BM'nin Çin dâhil tüm ülkelerle kurala dayalı uluslararası düzenin korunması ve serbest ticaretin uluslararası hukuk ve Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde geliştirilmesi için çalışmayı arzuladığını belirten Espinosa, kapsayıcı ve tüm taraflara fayda getiren ekonomik küreselleşmeyi ilerletmek, sınamalara karşı tüm taraflarla birlikte mücadele etmek ve küresel barış, istikrar, kalkınma ve refahı ilerletmek istediklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor