ABD'deki ticaret ve sanayi çevrelerinden ek vergilere tepki

2018-08-08 15:54:20

ABD'deki farklı ticaret odaları ve birlikleri, Washington'un Çin'den ithal edilen ürünlere getirdiği ek gümrük vergisine tepki gösterdi.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, 23 Ağustos'tan itibaren Çin'den ithal edilen 16 milyar ABD Doları tutarındaki ürünlere yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

ABD Ticaret Odası, ABD Yarı İletken Üreticileri Birliği ve ABD Perakendeciler Birliği gibi çeşitli sektörleri temsil eden oda ve birliklerden Washington'un kararına tepki geldi.

ABD Ticaret Odası'nın Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, yaptığı açıklamada, “İster köylü, ister balıkçı, ister işçi olun, hangi alanda çalışırsanız çalışın, ek vergi politikasının mağduru olacaksınız. Bu politika, ABD ekonomisinin uzun vadeli çıkarlarını zedeleyecek” diye konuştu.

ABD Yarı İletken Üreticileri Birliği de bir açıklama yaparak, Çin'den ithal edilen yarı iletken maddelerin ABD'nin ek vergi listesinde yer almasından büyük esef duyduklarını açıkladı.

Birliğin başkanı John Neuffer, ek vergi politikasının ABD'deki çip üretimini olumsuz etkileyeceğini, bunu Trump yönetimine açıkça bildirdiklerini kaydetti.

ABD Perakendeciler Birliği'nden yapılan açıklamada da ek gümrük vergilerinin Amerikan tüketiciler ve işçiler için büyük bir risk anlamına geldiğine işaret edilerek, ABD hükümetinin işçilerin “kuyusunu kazmaması” gerektiği belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor