Haber Analiz: Çin'in liderliğinde yeni bir Ekonomi düzeni kuruluyor

2018-08-07 14:14:34

Mehmet Ali Güller

5.8.2018

ABD'nin Çin ve AB'den ithal edilen ürünlere koyduğu yüksek gümrük vergileri ile başlattığı ticaret savaşının iki ayrı düzlemi var:

Birinci düzlemde ABD doğrudan esas rakibi olan “yeni küresel güç” Çin'i hedef alıyor. Çin'e 115 milyar dolarlık mal satan ama Çin'den neredeyse bunun dört katı olan 462 milyar dolarlık mal satın alan ABD, Çin mallarına gümrükleri artırıyor. ABD karşılıklı gümrük artışıyla ortaya çıkacak tablodan, daha az sattığı için, kendi zararının daha az olacağını hesaplıyor!

ABD ikinci düzlemde “müttefiki” AB'yi hedef alıyor ve ondan aldığı mallarda da gümrük oranını artırıyor. ABD aynı mantıkla, 246 milyar dolar mal sattığı ama 369 milyar dolarlık mal aldığı AB'ye uyguladığı gümrük artırımı ile kendisinden çok rakibinin zarar edeceğini hesaplıyor.

Fakat ABD'nin “müttefiki” AB'yi hedef alması da, son tahlilde esas rakibi olan Çin'i ve belli oranda da onun stratejik ortağı olan Rusya'yı hedef almasıyla ilgilidir. Şöyle ki:

ABD Başkanı Donald Trump açık açık AB'ye “Rus ve Azeri gazı almayın, kuracağımız 11 liman/tesise biz gemilerle sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) getiririz” diyor. Yani ABD, transatlantik müttefiki AB'yi Asya'dan koparmaya çalışıyor.

Üstelik hedefi sadece Rusya'dan değil, aslında ve daha çok Çin'den koparmak…

ABD'NİN HEDEFİ KUŞAK-YOL PROJESİ

Zira Çin'in Kuşak-Yol Projesi hem karadan hem denizden AB'ye uzanan bir proje ve tam kapasite hayata geçtiğinde, AB'nin, dünyanın yeni merkezi olan Asya-Pasifik'le bağını kuvvetlendirmiş olacak.

İşte ABD bu büyük tehlike ve yalnızlaşma riski nedeniyle AB'ye gümrük sopası sallıyor.

Çünkü ekonomisi inişe geçen ABD, esas rakibi Çin'e karşı tek başına direnemeyeceğini görüyor ve “daha geniş bir cephe” kurmaya çalışıyor. Bir yandan mevcut müttefiklerini yanında tutarak “daha geniş batı” inşa etmeyi hedefliyor, bir yandan da Çin'le “kıtasal ve bölgesel” sorunları olan Asya devletlerini yanına almaya çalışıyor.

Çin'i Japonya-Güney Kore hattından baskılayan ABD, hızla gelişmekte olan “kıtasal devlet” Hindistan'ı yanına çekerek ve geniş bir Hindistan-Güney Kore-Japonya'yayı inşa ederek Çin'i çevrelemeye çalışıyor. (ABD'nin Rusya'yla iyi ilişkileri olan Hindistan'ı Çin'in karşısında konumlandırabilmesi şu aşamada pek olası görülmüyor.)

Ve elbette ABD Çin'in İran ağırlıklı Ortadoğu enerjisinden yararlanmaması için bölgemizde hegemonya savaşı yürütüyor.

Toplamda ABD Çin'i büyüten enerji ve ticaret yollarını denetimde tutarak, stratejik rakibinin gırtlağını sıkmaya çalışıyor.

Fakat mesele şu ki, ABD'nin gücü planlarını istediği oranda hayata geçirtemiyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünya ekonomisinin neredeyse yarısını üreten ABD, şimdilerde yüzde 20'nin altına düşmüş durumda. Bu ekonomiyle de, hâlâ devasa büyüklükteki askeri gücüne rağmen, istediklerini kolayca yapamıyor.

Yani gümrük sopasıyla AB'yi Çin ve Rusya'dan kopartmaya çalışan ABD, tersine, bu hamlesiyle yalnızlaşıyor!

Gelelim meselenin esasına…

DOLAR ESASLI DÜZEN ÇÖKÜYOR

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor