Çölde yaratılan yeşil mucize köylülere refah kapısı oldu

2018-08-07 12:11:26

Çölde yaratılan yeşil mucize köylülere refah kapısı oldu

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Ordos kentinin kuzeyinden geçen ve Çin'in 7'inci büyük çölü olan Kubuqi Çölü, toplam 18 bin 600 kilometrekare yüzölçümüne sahip. Ancak bugün, Kubuqi Çölü'nün uydu görüntülerine baktığımızda yemyeşil bir tablo ile karşılaşıyoruz.

Kubuqi'de sürdürülen çölleşmeyle mücadele çalışmaları, bölgedeki çobanlara ve çiftçilere refah getirdi.

Eskiden Kubuqi Çölü, yaşamak için “yasaklı bölge” olarak nitelenirdi. Otuz yıl öncesine kadar çölde taşımacılık için sadece develer kullanılmaktaydı. 100 kilometre uzaklıktaki kasabaya gitmek isterseniz, yolda en az altı gün geçirmeniz gerekirdi.

Kubuqi Çölü, şimdi ise ağaçlarla dolu. Yeşillik alanlar da karayollarını kesiyor. Köylere gittiğinizde ise tertemiz ve birbirinden güzel evler görüyorsunuz. Artık develerin yerine arazi araçları kullanılıyor. Develer ise sadece çobanlarca işletilen turistik bölgelerde karşımıza çıkıyor.

Kubuqi Çölü'nde bulunan Daotugacha Köyü'nde yaşayan çobanların kişi başına düşen yıllık geliri ise 120 bin yuanı geçmiş durumda.

40 yaşındaki Siren Babu, bir otlağa ve bir de aile oteline sahip. Sığır ve koyun yetiştiriciliği yapan Siren Babu, ailesinin durumundan gururla söz ediyor.

“Aile otelimizin yanı sıra, çölde atv turları düzenliyor ve su sporları tesisini işletiyorum. Gelir kaynaklarım temel olarak bunlar. Toplam yıllık gelirim ise 140-150 bin yuan civarında.”

Kubuqi Çölü'ndeki diğer bir köy olan Hangjin Zhuoer'in sakinlerinden Gao Maohu, bölgede 6 bin 600 hektardan fazla büyüklükte bir araziyi işletiyor.

Çölleşmeye karşı mücadeledeki öncü işletmelerden Yili Grubu'na bağlı işçi ekibinin şefi olan Gao Mahu, çölde meyan kökü gibi bazı tahıllar yetiştiriyor.

“Hükümetin desteğiyle ve şirketimizin yatırımlarıyla çölün ortasında yeşil bir alan oluşturuldu. Artık meyan kökü ekmek için başka yerlere gitmemize gerek yok. Eskiden çok fakirdik ama yıllardır gösterdiğimiz çabalarla artık daha çok kazanıyorum. Köyümüzün fahri sekreterliğine atandım ve köylülerle beraber rehafa kavuşmak istiyorum.”

Yili Grubu, şu an 232 işçi ekibine sahip. Ekiplerdeki göçmen işçiler çölleşmeyle mücadele çalışmalarında önemli rol üstleniyorlar. İstatistiklere göre, şirket şu ana dek 102 bin yerli çoban ve çiftçiyi yoksulluktan kurtardı.

Yili Grubu gibi Kubuqi Çölü'nde çölleşmeyle mücadeleye ve kum endüstrisinin gelişimine çaba harcayan işletmelerin sayısı 80'i geçti.

2012 yılında düzenlenen Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nden sonra, Çin ekolojik medeniyet inşası stratejisini aktif olarak uygulamaya başladı.

Kubuqi Çölü'nün bulunduğu Ordos kentinde ağaçlandırmayı teşvik, otlatma yasağı, yeni köylerin inşası ve ekolojik turizmi geliştirme gibi politikalar hayata geçirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor