Ana kesimden Taiwan bölgesinin Jinmen adasına su tedariki başladı

2018-08-05 15:20:01

Ana kesimden Taiwan bölgesinin Jinmen adasına su tedariki başladı

Çin'in ana kesiminden Taiwan bölgesinin Jinmen adasına su tedariki bugün törenle başlatıldı. Jinmen'e su tedarik projesinin tamamlanarak hizmete girmesi dolayısıyla bugün Jinmen adasının karşı yakasında yer alan Fujiang eyaletinin Jinjiang kentinde bir tören düzenlendi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Taiwan İşleri Ofisi ve Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Başkanı Liu Jieyi törende yaptığı konuşmada, su tedarikiyle Jinmen adasının kalkınma yolundaki büyük bir engelin kaldırıldığını, bunun adanın kalkınma tarihinde, kutlanması gereken önemli bir olay olduğunu belirtti.

Geçen Şubat ayında Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ekonomik ve kültürel temas ve işbirliğinin ilerletilmesi için 31 tedbir açıklanmıştı. Liu Jieyi, söz konusu tedbirlerin “Taiwan Boğazı'nın iki yakası tek bir ailedir” yaklaşımını yansıttığını, Taiwan'da soydaşların somut ihtiyaçlarının karşılandığını dile getirdi. Liu, ana kesimin Taiwan'daki soydaşlarla kalkınma fırsatını paylaşmaya hazır olduğuna dikkat çekti.

Liu Jieyi ayrıca, iki yakadaki soydaşların birlik içinde hareket edip, sözde “Taiwan'ın bağımsızlığı”ndan yana bölücülük girişimleriyle mücadele etmeleri, Çin milletinin yeniden kalkınma rüyasını gerçekleştirmeleri çağrısında bulundu.

Jinmen adasına su tedariki için 388 milyon yuan yatırım yapıldı. Büyük bir kısmı deniz dibinde yer alan 28 kilometrelik boru hattı inşa edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor