Dışişleri Bakanı Wang Yi'den basın toplantısı

2018-08-04 20:55:40

Dışişleri Bakanı Wang Yi'den basın toplantısı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Singapur'da Doğu Asya işbirliği mekanizması kapsamındaki dışişleri bakanlarının katıldığı bir dizi toplantıda bulunduktan sonra bugün bir basın toplantısı düzenledi ve toplantılar hakkında bilgi verdi.

Bu sabah yapılan “10+3” adıyla bilinen ASEAN-Çin-Japonya-Güney Kore dışişleri bakanları toplantısı ve “10+8” olarak adlandırılan Doğu Asya Zirvesi dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, “10+3” toplantısında 3 konuda fikir birliğinin sağlandığını belirtti;

Serbest ticareti ortaklaşa koruma, ticari korumacılıkla mücadele etme ve çok taraflılıkta ısrar etmenin yanı sıra, Doğu Asya ekonomik topluluğunun inşasına hız verilmesi. Ayrıca bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması RCEP için müzakerelerin ilerletilerek yılın sonuna kadar anlaşmaya varılması veya öze ilişkin ilerleme kaydedilmesi.

Wang Yi, “10+8” toplantısına katılan dışişleri bakanlarının bölgede olumlu gelişmelerin yanı sıra olumsuz unsurların da görüldüğünün farkında olduklarını belirtti. Kore Yarımadası nükleer sorunu tekrar diyalog rotasına oturtulduğuna değinen Wang Yi, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları COC ile ilgili tek müzakere metni taslağı üzerine uzlaşmaya varıldığını ifade etti. Wang Yi, dışarıdan engeller olmadan COC müzakerelerinin kısa zamanda başlayacağını kaydetti.

Aynı zamanda bölgede tek taraflılık ve ticari korumacılık boy gösteriyor. Bölge dışından bazı ülkeler, özellikle ABD'nin büyük çaplı stratejik silahları bölgeye, özellikle Güney Çin Denizi'ne sokması, Çin dahil bölge ülkelerinin güvenliğini tehdit ediyor. Çin uluslararası hukukun kendisine tanıdığı savunma hakkını kullanmak zorunda kalıyor. Wang Yi, savunma tedbirlerini “bölgeyi askerileştirmekle” suçlamanın gerçek dışı olduğuna dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “10+3” toplantısının gündeminde işbirliği ele alındığını ve Güney Çin Denizi sorunundan bahsedilmediğini, çünkü herkesin bölge ülkelerinin doğru yönde ilerlediği bilincinde olduğunu kaydetti. “10+8” toplantısında Doğu Asya ülkelerinin yine işbirliği tutumunu sergilediklerini, ancak bölge dışından bir ülkenin yine de durumu karıştırmaya çalıştığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo son günlerde yaptığı konuşmalarda, her ülkenin egemenliğinin tehdit edilmemesi gerektiğini ve ABD'nin bölgede hakimiyet peşinde koşmayacağını ifade etmişti. ABD'li mevkidaşı Pompeo ile dün yaptığı görüşmeyi hatırlatan Wang Yi, ABD'nin sözünü yerine getirmek için somut adımlar atması çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor