“Orta Koridor, Kuşak ve Yol'un kalbi durumunda”

2018-08-04 19:03:59

“Orta Koridor, Kuşak ve Yol'un kalbi durumunda”

Foto: Türkiye'nin Beijing'deki Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, CRI'ya özel röportaj veriyor (CRI, 180801)

Türkiye'nin Beijing'deki Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının yıldönümünde kaleme aldığı yazıda, Türkiye'nin Orta Koridor projesinin Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin kalbi durumunda olduğunu belirtti.

Çin'de İngilizce yayımlanan gazetelerden China Daily'nin bugünkü nüshasında yer alan yazı, “Çin ile Türkiye ortak gelecek inşa etmeyi istiyor” başlığıyla çıktı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 4 Ağustos 1971'de kurulduğuna, ancak Çin-Türkiye dostluğunun geçmişinin yüz yıllar öncesine dayandığına vurgu yapılan yazıda, iki ülke arasındaki işbirliğine ve ikili ilişkilerin geleceğine dair değerlendirmelerde bulunuldu.

China Daily'de Türkiye'nin Beijing'deki Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen imzası ile çıkan makalenin öne çıkan satır başları şöyle:

“Çin ve Türkiye: Geçmişten gelen dostlukla ortak geleceği inşa eden iki büyük devlet”

Çin ve Türkiye arasında ortak tarihî bağlar ve ortak gelecek

4 Ağustos'ta, yani bugün Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti'nin diplomatik ilişkilere başlamasının 47. yıldönümünü kutluyoruz. Çin'in 1971 yılında Birleşmiş Milletler'e üyeliğinin hemen ardından ülkelerimizin karşılıklı olarak birbirlerini tanımasıyla başlayan diplomatik ilişkilerimiz geçtiğimiz yıllar içerisinde sürekli gelişti ve bugün karşılıklı güven ile ortak kazanç üzerine kurulu iş birlikleri ile daha da sağlam bir dostluğa dönüştü.

Ülkelerimiz arasındaki mesafeye rağmen Çin-Türkiye ticari ve kültürel ilişkilerinin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Çin'den başlayarak bugün Türkiye'nin üzerinde bulunduğu Anadolu üzerinden Avrupa'ya kadar uzanan dünyaca ünlü tarihî İpek Yolu, ülkelerimiz arasında işbirliği ve ortak kazanca dayanan tarih boyunca devam etmiş dostluğun temelini oluşturmaktadır. İki ülke, dünyaca ünlü bu ticaret güzergâhı üzerinden farklı kültürlerin, dinlerin, dillerin, fikirlerin birikimlerini, bilgilerini ve uygulamalarının aktarılmasını sağlayarak bütün insanlığın gelişmesine büyük bir katkı sağlamışlardır.

Çin ile Türkiye'nin kaderlerini bu sefer Kuşak ve Yol projesi yeniden bir araya getirmiştir. Türkiye ve Çin arasında 2010 yılında stratejik ortaklık olarak tanımlanan ilişkiler 2013 yılından itibaren Çin Cumhurbaşkanı Sayın Xi Jinping'in ortaya koyduğu büyük vizyon ile uygulanmaya başlanan Kuşak ve Yol Projesi ile ülkelerimiz arasındaki stratejik işbirliğini daha da yüksek seviyelere taşınmasına olanak sağlamıştır.

Türkiye'nin öncülük ettiği Orta Koridor girişimi de Kuşak ve Yol girişiminin kalbi durumundadır. Orta Koridor'un en önemli ayağı olan ve Demir İpek Yolu olarak da adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi geçtiğimiz yıl hizmete girmiştir. Orta Koridor'a yeni bir ivme kazandıracak olan Türkiye'nin en batısı ile en doğusunu birleştirecek Edirne-Kars hızlı tren yolu hattı inşasının Çin ile birlikte gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak projenin ülkelerimiz arasında yürütülen müzakerelerinde de oldukça ileri bir aşamaya gelinmiştir.

Çin ve Türkiye arasında siyasi ilişkilerde yaşanan kayda değer gelişme ve her alanda artan işbirliğimiz, toplumlarımız arası etkileşimi artırmakta ve turizm alanında da önemli kazanımlar sağlamaktadır. 2018 yılının Çin'de Türkiye Turizm Yılı olarak ilan edilmesinin ardından bu yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz kapsamlı tanıtım çalışmaları da meyvelerini vermeye başlamıştır. 2018 yılının ilk altı ayında Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde yüze yakın oranda artış yaşanmıştır.

Türkiye ve Çin'in geçmişten gelen dostlukla ortak geleceği inşa eden iki büyük devletin diplomatik ilişkilerinin başlamasının yıldönümünü en içten dileklerimle kutlarım.''

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor