Xinjiang'da sel felaketi: 20 ölü

2018-08-04 17:18:14

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Afetle Mücadele Komutanlığı dün düzenlenen basın toplantısında Kumul şehrinde meydana gelen sel felaketiyle mücadelede gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

Kumul şehri Evirğol ilçesine bağlı Taşvılık ve Şopul köylerinde 31 Temmuz saat 6:00 ile 9:30 arası anlık sağanak şeklinde yağmur yağdı. Bölgede şu ana kadar kayıt edilen saatlik en yüksek yağış miktarı olan 52.4 milimetrenin yaklaşık iki katı büyüklüğündeki bir saatlik yağış miktarı 110 millimetreyi aştı.

Yoğun yağışın yol açtığı sel felaketinde, 20 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi kayboldu.

8700'den fazla evin yıkılmasına neden olan sel felaketinde karayolu, demiryolu, elektrik şebeke ağı ve telekomünikasyon tesisleri hasar gördü.

Sel saniyede 1848 metreküp hızla bölgede bulunan Sheyue barajına akın etti ve saniyede 537 metreküp debi kapasiteli barajın kısmen yıkılmasına yol açtı.

Yerel belediye sel felaketinin hemen ardından 3000 kişilik ekip oluşturarak arama-kurtarma çalışmalarını başlattı. Şu ana kadar 5583 afetzede afet bölgesinden geçici yerleşim noktalarına tahliye edildi.

Xinjiang Belediyesi ve Kumul Belediyesi'nden 570 çadır, 560 yatak, 1950 yorgan, 130 yağmurluk, 450 paket içme suyu, 3100 paket yiyecek ve ilaç gibi malzemeleri afetzedelere dağıtıldı. Acil Yönetim Genel Müdürlüğü'nden 1000 çadır, 3000 yatak, 6000 yorgan, 2000 takım masa ve koltuk gibi malzemeler de tahliye çalışmalarına gönderiliyor.

Taşvılık köyünde bazı sakinler kendi imkanlarıyla kurtarma çalışmaları başlattı. Evlerden yorgan ve mobilyalar konutların dışına çıkarıldı. Sağlık, ulaşım ve elektrik gibi alanlardaki yerel organlar da bölgenin normale dönmesi için çaba gösteriyor.

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yerel evleri tek tek dezenfekte ediyor ve afetzedelere afet sonrası salgın önleme bilgisi veriyor. Sağlık ekibi aynı zamanda telef olan çiftlik hayvanlarının hastalık yaymasını önlemek için defin işlemini gerçekleştiriyor. 

Şu ana kadar, selin kestiği yollar tekrar açılırken, elektrik şebekesinin ana kısmı ve bölgedeki telekomünikasyon normale döndü.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor