Wang Yi, Kuzey Kore ve birkaç ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştü

2018-08-04 16:41:13

Wang Yi, Kuzey Kore ve birkaç ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Singapur'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları'na katıldığı sıralarda dün Singapur'da Kuzey Kore ve diğer birkaç ülkenin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Wang Yi Kuzey Kore'li mevkidaş Ri Yong-ho'yla görüşmesinde yaptığı konuşmada, Kuzey Kore halkıyla birlikte iki lider arasında varılan fikir birliklerini gerçeğe dönüştürmeye, somut işbirliğini istikrarlı şekilde ilerleterek ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

Wang Yi, merkezinde Kim Jong-un bulunan Kore Emekçiler Partisi ve halkın ülkenin çalışmalarında ayarlama yaparak ekonomik kalkınmaya odaklanma kararını takdirle karşılayan Çin'in, elinden gelen yardımı sağlayacağını söyledi.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna değinen Wang Yi, Kuzey Kore'nin doğru yönde ilerlemesine paralel olarak ABD'nin bu ülkenin hassasiyetlerine önem vermesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Çin'in ABD dahil ilgili ülkelerle temas ve işbirliğini koruyacağını sözlerine ekledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, Çin'le el ele vererek, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümünde ikili ilişkilerde yeni sayfa açmaya hazır olduklarını, nükleer sorunla ilgili olarak Çin'le teması koruyacaklarını kaydetti.

Wang Yi, Güney Koreli mevkidaşı Kang Kyung-wha'yla yaptğı görüşmede, Güney Kore'nin izlediği Çin'le ilişkilerde dostluk politikasını olumlu karşılayan Çin'in, ilgili hassas sorunların uygun şekilde çözülmesi ve ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştirilmesini istediğini yineledi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, Çin'le birlikte çaba harcayıp ikili ilişkilere yararlı koşulları yaratmaya hazır olduğunu kaydetti.

Çinli ve Güney Koreli dışişleri bakanları, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecinin ilerletilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Wang Yi, Endonezyalı mevkidaşı Retno Marsudi'yle görüşürken, iki ülke arasında stratejik işbirliği ve güvenin artırılmasının önemini vurgulayarak, Endonezya'nın evsahipliğinde gerçekleştirilecek Asya Spor Oyunları'nın başarılı geçmesini diledi.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Çin ile ASEAN arasındaki işbirliğini ilerleteceklerine işaret etti.

Wang Yi'nin, Kanadalı mevkidaşı Chrystia Freeland'la yaptığı görüşmenin gündeminde çok taraflılık ve serbest ticaret vardı. İki dışişleri bakanı, kurallar temelindeki uluslararası düzene olan desteklerini dile getirdi.

Wang Yi, Vietnamlı mevkidaşı Pham Binh Minh'le de görüştü. Wang Yi, Vietnam'ın Güney Çin Denizi'yle ilgili sorunları daha temkinli bir şekilde ele alması ve kontrolü sağlaması, karşılıklı güvene dayalı işbirliğini koruması çağrısında bulundu. Pham Binh Minh, deniz sorununu uygun şekilde çözmek için Çin'le birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor