Bloomberg News: Ek vergi politikası işe yaramadı

2018-08-04 16:15:45

Bloomberg News: Ek vergi politikası işe yaramadı

ABD, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 10'luk ek vergi kararı almıştı. Son günlerde bu vergi oranının yüzde 25'e kadar arttırılacağı bildiriliyor. Buna karşı, Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Gümrük Vergi Kuralları Komisyonu dün yaptığı açıklamada, ABD menşeli, 60 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 5 ile 25 arasında değişen ek vergi uygulama kararı alındığını duyurdu. ABD ile Çin arasındaki ticari sürtüşme, dünyanın dikkatini çekiyor. Çin'in yeni kararına ABD'li ve diğer ülke basın kuruluşları geniş yer verdi.

CNBC televizyonu, ekonomistlerin analizlerine dayandırarak geçtiği haberde, kapsamlı bir ticaret savaşının patlamayabileceği, ancak ikili ticaretteki gerginliğin iyiye gitmesinden önce durumun daha da kötüleşebileceği belirtildi. Haberde, profesyonel güreş müsabakasına benzetilen ticari sürtüşmede iki tarafın birbirini tehdit etmesine rağmen gerçekte birbirine zarar vermek istemediği, ancak bu aşamada iki tarafın da zarar görebileceğine dikkat çekildi.

Bloomberg News'in haberinde, Çin'in dün aldığı yüzde 5 ila 25 arasında değişen ek vergi kararına göre, ABD'nin eskiye göre daha yüksek bir vergi uygulamakla Çin'i müzakere masasına dönmeye zorlama politikasının etkili olmadığına işaret edildi.

The NewYork gazetesinde yer alan makalede, Apple'den General Motors'a kadar çok sayıda ABD'li şirketin büyük miktardaki işlemlerini Çin'e transfer ettikleri hatırlatılarak, ticari sürtüşmenin tırmanması halinde ABD'li şirketlerin büyük risklerle karşı karşıya bulunacağı vurgulandı.

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamaya göre, Haziran ayındaki ticaret açığı yüzde 7.3 artarak 46.3 milyar dolara ulaştı. Özellikle otomobil ve tüketim mallarının ihracatı azaldı.

Durumu izleyen çok sayıda ABD'li internet kullanıcısı, ABD Ulusal Kongresi'nin hızla araştırma yapıp, gümrük tarifelerinin kendi şirketlerinin yatırım planlarını nasıl etkilediğini tespit etmesi gerektiği görüşünde, çünkü gümrük tarifelerinin gerçek karşılığı düşünülenden çok daha fazla.

ABD'nin başlattığı ticaret savaşına karşı çıkan Der Spiegel Online, Handelsblatt ve Deutsche Welle dahil Alman basın kuruluşları, Çin'in yeni kararına geniş yer verdi.

Der Spiegel Online'da yer alan bir yorumda, ABD ve Çin'in ek vergi uygulamalarının hayata geçirilmesinden Alman şirketlerinin de etkileneceği belirtildi. Yorum şöyle devam etti; “Sadece ihracat rakamlarına bakılacak olursa, ABD hala Alman yapımı ürünlerin en büyük piyasası, Çin ise Almanya'nın en büyük ticaret ortağıdır. Ancak Alman şirketlerinin iki ülkede de büyük miktarda yatırımları bulunuyor. ABD'de 400 milyar avro ve Çin'de ise 80 milyar avro yatırımları söz konusu. Alman şirketlerinin iki ülkede sırasıyla 85 bin ve 70 bin personeli bulunuyor. Bu nedenle Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşme Almanya ekonomisini etkileyebilir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor