“10+3” işbirliği vurgusu

2018-08-04 14:55:23

“10+3” mekanizması adıyla bilinen ASEAN-Çin-Japonya-Güney Kore dışişleri bakanları toplantısı bugün Singapur'da düzenlendi. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi toplantıda hazır bulundu.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda “10+3” mekanizmasının büyük atılım gösterdiğini söyledi. Küresel ekonomide dalgalanmanın görüldüğü, tek taraflılık ve ticari korumacılığın boy gösterdiği, uluslararası düzen ve çok taraflı ticaret sisteminin baskıyla karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Çinli bakan, bu belirsizlik ve istikrarsızlıklar karşısında “10+3” mekanizmasına üye ülkelerin serbest ticareti ilerletme ve çok taraflılığı koruma kararlılığını sergilemeleri, Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nu inşa etmeleri, açık dünya ekonomisinin oluşmasına katkı sağlamaları gerektiğini belirtti.

Bakan Wang Yi, “10+3” işbirliği için bölgesel ekonomik bütünleşme sürecinin ilerletilmesi, finansal ve mali işbirliğinin artırılması, işbirliği alanlarının genişletilmesi ve kültürel iletişim için yeni platform kurulması dahil olmak üzere önerilerde bulundu. Wang Yi, Asya Altyapı Yatırım Bankası ve Asya Kalkınma Bankası'nın sağladıkları olanaklardan yararlanılarak, bölge ülkelerine daha fazla düşük maliyetli finansal destek sağlanmasının önemini dile getirdi.

ASEAN ülkeleri ile Japonya ve Güney Kore'nin dışişleri bakanları, “10+3” mekanizmasını takdirle değerlendirdi. Tek taraflılığın çok taraflı ticaret sistemine getirdiği baskı ve risklere karşı “10+3” işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini savunan bakanlar, Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nun inşasına hız vererek, bölgedeki barış ve refahı koruyacaklarını ifade ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor